Nowa taryfa oznacza droższe ciepło. Rozliczenia po tym sezonie mogą zaboleć

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Rudzie Śląskiej w górę poszła już opłata za odbiór śmieci, ceny wody i odbioru ścieków, a teraz do kompletu drożeje ciepło. I to mocno. Niektóre spółdzielnie już podniosły lokatorom składnik CO w czynszu, tłumacząc, że w przeciwnym razie czekać ich będą gigantyczne dopłaty po rozliczeniu kosztów ogrzewania jesienią.

pixabay.com
Kaloryfer

Spółdzielnia informuje, że nie ma żadnego wpływu na obowiązujące taryfy i rozlicza się z użytkownikami lokali jak i dostawcą wg bieżących faktur, nie czerpiąc przy tym jakichkolwiek korzyści” – tak kończy swój komunikat do lokatorów MGSM „Perspektywa”. Komunikat, w którym wyjaśnia dlaczego od marca 2023 r. mocno wzrastają zaliczki na centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową.

Węglokoks wprowadził nową taryfę za ciepło. Zapłacimy więcej

Wyjaśnieniem tej zagadki jest nowa taryfa ciepła spółki Węglokoks Energia ZCP, którą zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Jak w swym komunikacie podaje „Perspektywa”, wedle jej analiz podwyżka cen taryf wyniosła ok. 100-150 proc. dotychczasowych kosztów, jednak została ograniczona do 40 proc. poprzez nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

O jakich zmianach w taryfie konkretnie mówimy? Porównaliśmy tę, którą prezes URE zatwierdził Węglokoksowi w lipcu 2022 roku z tą, którą zatwierdził przedsiębiorstwu w styczniu 2023 roku. Oszczędzając Państwu szczegółowego przedstawianie wyników tego porównania (ze względu m.in. na źródło wytwarzania ciepła taryfa wymienia kilkanaście grup odbiorców) ograniczymy się tylko do kilku „próbek”.

I tak, odbiorcy, dla których jeszcze kilka miesięcy temu obowiązywała cena ciepła na poziomie 36,66 zł za GJ, a miesięczna rata za zamówioną moc cieplną wynosiła nieco ponad 12 652,55 zł, teraz (do końca kwietnia) płacić będą odpowiednio 110,77 zł za GJ i 17 910,42 zł. Odbiorcy, którzy jeszcze niedawno płacili za GJ ciepła 58,5 zł i niespełna 19 327,6 zł miesięcznej raty za zamówioną moc cieplną teraz w obu tych kategoriach zapłacą odpowiednio 70,92 zł i 23 411,25 zł. To jest skala wzrostów, o jakiej mówimy.

Trzeba będzie dopłacać za ciepło zużyte w tym sezonie grzewczym

To zaś oznacza, że suma „zaszytych” w czynszu składek na CO po rozliczeniu sezonu grzewczego może okazać się zbyt mała, aby pokryć tak zwiększone koszty ogrzewania. To nie zwiastuje niczego dobrego w kontekście jesiennych rozliczeń. I stąd właśnie niektórzy już teraz szukają „ucieczki do przodu”.

- Skalkulowana stawka pozwoli uniknąć wysokich dopłat do centralnego ogrzewania po zakończonym okresie rozliczeniowym 2022/2023 – twierdzi „Perspektywa”, która przy okazji zachęca lokatorów do podpisywania się pod petycją Instytutu Gospodarki Nieruchomościami do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Autorzy petycji domagają się objęcia bezpośrednimi rekompensatami (podobnymi do tych, jakie otrzymali właściciele domów) właścicieli oraz użytkowników mieszkań w zasobach m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Aktualny sposób obciążania kosztami centralnego ogrzewania odbiorców ciepła sieciowego jest nie do zaakceptowania, szczególnie w sytuacji, gdy nie otrzymują oni żadnych bezpośrednich rekompensat (…) a pułap rekompensowanych cen ustawowych jest tak wysoki, że zamierzony efekt „ulgi” w kosztach ogrzewania jest fikcją – czytamy w petycji.

Ceny za wywóz śmieci wzrosną od 30-500 procent

Może Cię zainteresować:

Od przyszłego roku śmieci ostro w górę!

Autor: Jacek Skorek

28/12/2022

Woda w górę, ścieki w górę. Od 11 lutego nowe stawki

Może Cię zainteresować:

Od soboty więcej za wodę i ścieki. PWiK podnosi ceny w trybie nadzwyczajnym

Autor: Jacek Skorek

07/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odpady Ruda Śląska

Rachunki grozy, czyli jak nam rosła opłata za śmieci

KWK Piast-Ziemowit również jest na liście kopalń wydobywających bez opinii środowiskowej

Co najmniej 9 śląskich kopalń działa nielegalnie

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Ruda śląska oczyszczalnia ścieków

Podwyżka opłat za wodę i ścieki od kwietnia 2022 r.

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach