Niemal tak zakaźny jak Omikron? Nowy wariant koronawirusa nazwano IHU

Polska jest teraz przygnieciona pandemią koronawirusa w wariancie Delta. Przed nami zapewne znaczący wzrost zachorowań Omikronem. A tymczasem we Francji wykryto nowy wariant SARS-Cov-2 i nadano mu nazwę IHU.

Pixabay.com
Covid 19 g64416692c 1920

W Polsce, po krótkim, grudniowym "dołku", od kilku dni codziennie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. 5 stycznia 2022 r. potwierdzono ich 17 196, w tym z woj. śląskiego 2047. W ostatniej dobie z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - zmarło 449 osób. W ciągu doby wykonano ponad 112,9 tys. testów. Do tej pory stwierdzono w Polsce 72 przypadki zakażenia wariantem Omikron.

- Od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń koronawirusem - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednak według ministra, to nie sprawka Omikrona, tylko "anomalia związana z okresem poświątecznym i w ubiegłym roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko".

- W ciągu ostatnich dni obserwujemy również większą liczbę testów. Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, mamy plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek - dodał minister zdrowia.

Nowy wariant koronawirusa - IHU

Gdy my martwimy się wariantami Delta i Omikron koronawirusa, oraz groźbą wariantów hybrydowych Flurona i Delmikron (więcej: Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem. Pierwszy przypadek potwierdzony) we Francji został zidentyfikowany nowy wariant SARS-Cov-2.

W Marsylii potwierdzono kilkanaście przypadków zakażeń wariantem B.1.640.2, który otrzymał nazwę od Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU Méditerranée Infection), gdzie został zidentyfikowany. Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu sugerują, że IHU jest niemal tak zakaźny jak Omikron.

- Wariant ten prawdopodobnie jak Omikron przywędrował do Europy z Afryki, gdyż został zidentyfikowany u podróżnego powracającego z Kamerunu – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Nie ma natomiast oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w sprawie IHU. Wariant B.1.640.2 nie został również zarejestrowany w bazie GISAID, która umożliwia śledzenie poszczególnych wariantów koronawirusa – dodaje dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Prawie tak zakaźny jak Omikron?

Powracający z Kamerunu zaszczepiony przeciwko SARS-Cov-2 pacjent "zero" trzy dni po powrocie zauważył u siebie łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Po wykonaniu testu otrzymał wynik pozytywny, dalsze badania ujawniły nietypową kombinację, która nie odpowiadała sekwencji wariantów Delta czy Omikron.

Więcej o Omikronie:
Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto w Katowicach. Zakażona kobieta pochodząca z zagranicy

W kolejnych dniach IHU został zidentyfikowany w próbkach pobranych od siedmiorga pacjentów z tego samego obszaru, w tym dwóch dorosłych i pięciorga dzieci w wieku poniżej 15 roku życia.

- W analizowanym materiale wykryto 46 mutacji i 37 delecji w białku kolca wirusa. Pomimo tego, że wariant wydaje się być prawie tak zakaźny jak Omikron, dotychczasowe 12 przypadków zakażenia nim to zdecydowanie za mało, by wysnuwać jakiekolwiek wnioski – uspokaja dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Omikron "zdominował" USA

Jak podają amerykańskie agencje - pod koniec grudnia 2021 roku wariant Omikron był już praktycznie jedynym wariantem odpowiedzialnym za zakażenia w USA. Bloomberg poinformował, że w ostatnim tygodniu grudnia Omikron stanowił 95 procent wszystkich zsekwencjonowanych przypadków COVID-19, w porównaniu do trzeciego tygodnia grudnia, gdzie wykryto go w 77 procentach przypadków. Jak oszacowali lekarze WHO - ten wariant jest tak wysoce zakaźny, że liczba przypadków COVID-19 podwaja się co półtora do trzech dni. Wczoraj USA zgłosiły 567.696 nowych przypadków zakażeń. Przedwczoraj - 515.250...

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Sanatorium Stare Łazienki

Po zdrowie i urodę do Uzdrowiska Iwonicz-Zdrój

Cetryfikat

Nowy certyfikat covidowy nie działa za granicą!

Poduszki valde art1

Jak odzyskać zdrowie we śnie? Poznaj Valde!

Szczepimysie

Trzecia dawka już bez ograniczeń

Wystarczy 30 sekund, by pozbyć się z dłoni większości drobnoustrojów

Dziś Światowy Dzień Mycia Rąk. Nie umywania :D

Śląska Szkoła Samoobrony zaprasza na zajęcia również kobiety

Samoobrona w innym wymiarze