Niemal tak zakaźny jak Omikron? Nowy wariant koronawirusa nazwano IHU

Polska jest teraz przygnieciona pandemią koronawirusa w wariancie Delta. Przed nami zapewne znaczący wzrost zachorowań Omikronem. A tymczasem we Francji wykryto nowy wariant SARS-Cov-2 i nadano mu nazwę IHU.

Pixabay.com
Covid 19 g64416692c 1920

W Polsce, po krótkim, grudniowym "dołku", od kilku dni codziennie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. 5 stycznia 2022 r. potwierdzono ich 17 196, w tym z woj. śląskiego 2047. W ostatniej dobie z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - zmarło 449 osób. W ciągu doby wykonano ponad 112,9 tys. testów. Do tej pory stwierdzono w Polsce 72 przypadki zakażenia wariantem Omikron.

- Od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń koronawirusem - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednak według ministra, to nie sprawka Omikrona, tylko "anomalia związana z okresem poświątecznym i w ubiegłym roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko".

- W ciągu ostatnich dni obserwujemy również większą liczbę testów. Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, mamy plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek - dodał minister zdrowia.

Nowy wariant koronawirusa - IHU

Gdy my martwimy się wariantami Delta i Omikron koronawirusa, oraz groźbą wariantów hybrydowych Flurona i Delmikron (więcej: Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem. Pierwszy przypadek potwierdzony) we Francji został zidentyfikowany nowy wariant SARS-Cov-2.

W Marsylii potwierdzono kilkanaście przypadków zakażeń wariantem B.1.640.2, który otrzymał nazwę od Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU Méditerranée Infection), gdzie został zidentyfikowany. Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu sugerują, że IHU jest niemal tak zakaźny jak Omikron.

- Wariant ten prawdopodobnie jak Omikron przywędrował do Europy z Afryki, gdyż został zidentyfikowany u podróżnego powracającego z Kamerunu – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Nie ma natomiast oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w sprawie IHU. Wariant B.1.640.2 nie został również zarejestrowany w bazie GISAID, która umożliwia śledzenie poszczególnych wariantów koronawirusa – dodaje dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Prawie tak zakaźny jak Omikron?

Powracający z Kamerunu zaszczepiony przeciwko SARS-Cov-2 pacjent "zero" trzy dni po powrocie zauważył u siebie łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Po wykonaniu testu otrzymał wynik pozytywny, dalsze badania ujawniły nietypową kombinację, która nie odpowiadała sekwencji wariantów Delta czy Omikron.

Więcej o Omikronie:
Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto w Katowicach. Zakażona kobieta pochodząca z zagranicy

W kolejnych dniach IHU został zidentyfikowany w próbkach pobranych od siedmiorga pacjentów z tego samego obszaru, w tym dwóch dorosłych i pięciorga dzieci w wieku poniżej 15 roku życia.

- W analizowanym materiale wykryto 46 mutacji i 37 delecji w białku kolca wirusa. Pomimo tego, że wariant wydaje się być prawie tak zakaźny jak Omikron, dotychczasowe 12 przypadków zakażenia nim to zdecydowanie za mało, by wysnuwać jakiekolwiek wnioski – uspokaja dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Omikron "zdominował" USA

Jak podają amerykańskie agencje - pod koniec grudnia 2021 roku wariant Omikron był już praktycznie jedynym wariantem odpowiedzialnym za zakażenia w USA. Bloomberg poinformował, że w ostatnim tygodniu grudnia Omikron stanowił 95 procent wszystkich zsekwencjonowanych przypadków COVID-19, w porównaniu do trzeciego tygodnia grudnia, gdzie wykryto go w 77 procentach przypadków. Jak oszacowali lekarze WHO - ten wariant jest tak wysoce zakaźny, że liczba przypadków COVID-19 podwaja się co półtora do trzech dni. Wczoraj USA zgłosiły 567.696 nowych przypadków zakażeń. Przedwczoraj - 515.250...

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon