Nie ma tygodnia bez internetowego oszustwa. W Rudzie Śląskiej - trzy w jeden dzień

Nie pomagają liczne publikacje i ostrzeżenia - internetowi oszuści zawsze trafią na kogoś, kto w emocjach zatraci czujność i... kliknie w fałszywy link. A wtedy już tylko krok do utraty pieniędzy z konta. Tak się stało w Rudzie Śląskiej, gdzie jednego dnia oszuści "upolowali" dwóch mężczyzn i kobietę.

Pixabay.com
Allegro

Metoda się nie zmienia. Jeśli wystawiamy na sprzedaż jakiś przedmiot na OLX czy Allegro - jest spore prawdopodobieństwo, że otrzymamy sms-a lub informację na whatsapp z pytaniem od rzekomego zainteresowanego. Po kurtuazyjnej wymianie zdań o dostępność przedmiotu, zostaniemy zapytani o możliwość płatności przelewem czy wręcz potwierdzeniem nadania należności przez którąś z firm zajmujących się transferami pieniężnymi. Dostajemy link do strony łudząco przypominającej taką usługę i... w emocjach i radości, że oto udało się sprzedać - wypełniamy. Nie zwracając szczególnej uwagi na to, że strona przekierowuje nas do specjalnie przygotowanej formatki, w którą wprowadzamy numer konta bankowego i dane do logowania... Obecnie przestępcy stosują metodę generowania z naszego konta kodów BLIK, dzięki czemu są już praktycznie nienamierzalni. Po prostu kasa jest podejmowana w dowolnym bankomacie w kraju i ślad po nich znika.

W ten właśnie sposób troje rudzian straciło pieniądze. Jeden z mężczyzn otrzymał fałszywy link potwierdzający zakup przedmiotu z jego aukcji. Wypełnił tabelki i... wkrótce przekonał się, że zamiast sprzedać - został okradziony na 1900 złotych. Podobnie było w przypadku 24-letniej rudzianki - też kliknęła w link, zalogowała się i szybko jej konto uszczupliło się o 1100 złotych. Najmniejszą stratę odnotował trzeci rudzianin - w jego przypadku oszuści włamali się na konto Allegro i korzystając z powiązania płatności z kartą - wypłacili 199 złotych.

Po raz kolejny ostrzegamy i uczulamy - wszelkie smsy czy informacje na whatsappie zawierające link do jakiejś strony - mogą być potencjalną pułapką. Co ciekawe, dają się na to nabierać również młodzi, wydawałoby się - świadomi cyberzagrożeń - ludzie.

Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie w artykułach:

Trzy dni, troje oszukanych rudzian. Metoda "na OLX" niezmiennie skuteczna

Kolejni oszukani na OLX. Uwaga na fałszywe informacje!

Wyłudzenia poprzez OLX i WhatsApp. Rudzianki oszukane na 7600 zł!

Szczotka za prawie 2900 złotych. Kolejna rudzianka oszukana „na OLX”.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Metodą na wnuczka okradli rudziankę na 15 tysięcy złotych

Oszuści wracają do starej metody "na wnuczka"

Kolejni rudzianie ofiarami przestępstw internetowych

Rudzianie tracą pieniądze przez cyberoszustów

Ofiary przemocy domowej często boją się wyrwać z kręgu zła...

Katował i zastraszał. "Kochający" małżonek wreszcie siedzi

Zielone lambo na rudzkim odcinku A4

Zielone lamborghini przemknęło przez Rudę Śląską

69-latka przekazała oszustowi 100 tysięcy złotych

Oszustwa dzień po dniu. Seniorka straciła 100 tysięcy

Na tym skrzyżowaniu doszło wczoraj do potrącenia

Potrącenie pieszej na Kokota/Sportowców w Bielszowicach

Zakleszczonego w golfie kierowcę wycinali strażacy

Wpakował się na czołówkę z ciężarówką