Wyłudzenia poprzez OLX i WhatsApp. Rudzianki oszukane na 7600 zł!

W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Policja ostrzega przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.

Hack 3671982 960 720

Okazuje się, że są jeszcze osoby, które nie słyszały o tej metodzie kradzieży pieniędzy. W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszyscy pokrzywdzeni dane autoryzujące do wykonania przelewów przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku.

- Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta. Suma strat poniesionych przez oszukanych i okradzionych rudzian opiewa na ponad 7 tysięcy złotych. - komentują rudzcy policjanci

Na czym to oszustwo polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu.

Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, przekazujemy dane umożliwiające na władanie naszym kontem bankowym, które przejmuje je grupa przestępcza, przelewając z niego różne sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych z Rudy Śląskiej z których kont przestępcy dokonali przelewu w sumie 7600 złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. - tłumaczą policjanci

Nowe warianty oszustw

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

pieszy z telefonem

Zakaz korzystania z telefonu przez pieszych

Oszustka

Oszustwo na policjantkę

60 653848

Rudzianin znęcał się nad zwierzętami

Computer 5777377 960 720

Przestrzega dzieci przed hejtem i cyberprzemocą

Sprawca morderstwa w Rudzie Śląskiej aresztowany

Morderca 49-letniej nauczycielki liceum aresztowany

Wcpr

998 będzie dalej funkcjonować, ale przełączy nas na 112