Wyłudzenia poprzez OLX i WhatsApp. Rudzianki oszukane na 7600 zł!

Hack 3671982 960 720

W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Policja ostrzega przed oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.

Okazuje się, że są jeszcze osoby, które nie słyszały o tej metodzie kradzieży pieniędzy. W ciągu ostatniego weekendu, aż trzy osoby zawiadomiły rudzkich policjantów o kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wszyscy pokrzywdzeni dane autoryzujące do wykonania przelewów przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym mu przez „kupującego” linku.

- Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta. Suma strat poniesionych przez oszukanych i okradzionych rudzian opiewa na ponad 7 tysięcy złotych. - komentują rudzcy policjanci

Na czym to oszustwo polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp.
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu strony dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – sukienkę. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu.

Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, przekazujemy dane umożliwiające na władanie naszym kontem bankowym, które przejmuje je grupa przestępcza, przelewając z niego różne sumy, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Tak było w przypadku trzech pokrzywdzonych z Rudy Śląskiej z których kont przestępcy dokonali przelewu w sumie 7600 złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. - tłumaczą policjanci

Nowe warianty oszustw

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie czy nawet Policję i „oferują pomoc” w zwrocie utraconych pieniędzy tym użytkownikom, którzy zostali oszukani. W wiadomościach informują, że otrzymali wiadomość z banku, po czym przesyłają link do fałszywej strony, wyłudzającej dane do karty płatniczej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Oszustka

Oszustwo na policjantkę

60 653848

Rudzianin znęcał się nad zwierzętami

Maseczki ochronne są obowiązkowe w miejscach publicznych

Na razie pouczają, ale posypią się mandaty

Agresor odpowie przed sądem

Znęcał się nad swoją matką. Teraz musi opuścić mieszkanie

Domowy oprawca

Areszt dla domowego oprawcy

Dark 1852985 960 720

Apel policji o zamykanie drzwi w domach

Computer 5777377 960 720

Przestrzega dzieci przed hejtem i cyberprzemocą