Na ratunek kochłowickiej wieży ciśnień. W sieci powstała specjalna petycja w tej sprawie

W sąsiedztwie kochłowickich plantów, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców dzielnicy, stoi zapomniana, kolejowa wieża ciśnień. Obecnie, jej opłakany stan techniczny – może stanowić realne zagrożenie. Pierwsze starania związane z ocaleniem zabytku miały miejsce już wiele lat temu. Niestety, bezskutecznie.

AS
Zapomniana wieża ciśnień w Kochłowicach

Niewielka i murowana. Z pękatą, betonową głowicą i nitkowanym zbiornikiem na wodę. Przez miłośników industrialu okrzyknięta bardzo ciekawą. Kochłowicka wieża ciśnień niszczeje od lat. Podstawowym problemem tego miejsca jest… jego właściciel. Na nieszczęście, zabytek nie należy do gminy, ani nawet osoby prywatnej. Obiekt usytuowany jest na działce pozostającej własnością Polskich Kolei Państwowych.

Kochłowicki radny, Rafał Wypior, skierował do spółki specjalną petycję w formie online. Na razie, pod dokumentem podpisało się niespełna 500 mieszkańców.

Jako zaniepokojeni mieszkańcy, głęboko związani z tym historycznym obiektem, zwracamy się z prośbą o natychmiastowe podjęcie konkretnych działań mających na celu zapobieżenie dalszej degradacji wieży ciśnień. Naszym celem jest, aby przez kolejne lata obiekt ten nie stanowił zagrożenia dla społeczności i aby jego stan techniczny nie ulegał dalszemu pogorszeniu. Działania te są niezbędne nie tylko dla zachowania naszego dziedzictwa kulturowego, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej społeczności. Obszar ten, odgrywający istotną rolę w życiu społecznym po rewitalizacji, teraz stoi w obliczu realnego zagrożenia z powodu zaniedbanego obiektu – czytamy w petycji.

Mieszkańcom zależy na poznaniu wyników kompleksowej oceny stanu technicznego budynku. Jeśli zaniedbana wieża nie będzie kwalifikowała się do natychmiastowej rozbiórki, po zmianie właściciela, w najlepszym scenariuszu – historyczny obiekt powinien zostać kompleksowo zmodernizowany.

Do przyszłości, a przede wszystkim obecnego stanu technicznego zabytku, 12 lutego 2024 roku, odniosła się także spółka PKP.

Nieużytkowana wieża ciśnień w Rudzie Śląskiej jest ogrodzona oraz zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych. W obrębie nieruchomości umieszczono również tablice ostrzegawcze, informujące o zakazie wejścia na jej teren. Nieruchomość jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Spółki. Ostanie oględziny odbyły w grudniu 2023 r. oraz w styczniu 2024 r.
Jeśli chodzi o dalsze plany wobec nieruchomości, Polskie Koleje Państwowe planują podjąć działania zmierzające do przygotowania działki, na której znajduje się wieża, do obrotu - informuje Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami PKP S.A.

Więc oby, nie jak w przypadku opóźnień pociągów… sprawa nabierała oczekiwanego obrotu.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon