Motocyklowe prawo jazdy - jak wygląda kurs? jak się przygotować na egzamin?

Jesteś zainteresowany motocyklowym prawem jazdy? Nie wiesz, jak wygląda kurs? A może szukasz wskazówek, które ułatwią Ci przygotowanie do egzaminu? Znajdziesz je w naszym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Prawo jazdy na motor

Motocyklowe prawo jazdy – jakiej kategorii potrzeba?

Aby jeździć motorem, potrzebne jest prawo jazdy kategorii, która daje uprawnienia do prowadzenia jednośladów. W Polsce kategorii na motocykl jest kilka i posiadają one oznaczenia AM, A, A1 oraz A2. Oczywiście każda z nich obejmuje inne wymogi i uprawnienia, więc jeśli myślimy o zdobyciu motocyklowego prawa jazdy, to warto poznać dokładniej poszczególne kategorie. Kategoria AM uprawnia do prowadzenia motorowerów z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 i prędkości maksymalnej do 45 km/h, czy motorowerów z silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Jednak to nie wszystko, ponieważ decydując się na wyrobienie kategorii AM zyskujemy też uprawnienia do kierowania czterokołowcami lekkimi o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h. Aby wyrobić stosowne uprawnienia, konieczne jest ukończenie czternastego roku życia, a także pisemna zgoda rodzica i zdanie egzaminu państwowego. Kategoria A1 umożliwia kierowanie motocyklami o pojemności nieprzekraczającej 125cm³, mocy nie wyższej niż 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1kW/kg, ale nie tylko. Jak dowiemy się z https://ubezpieczamy-auto.pl/prawo-jazdy-na-motocykl-kto-moze-zrobic-ile-kosztuje/, dysponując kategorią A1 można też kierować motocyklami trójkołowymi o mocy nieprzekraczającej 15 kW oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii A1 wystarczy mieć ukończone szesnaście lat, choć trzeba pamiętać, że osoby niepełnoletnie muszą mieć też zgodę rodziców. Kategoria A2 dedykowana jest wyłącznie dla osób pełnoletnich i uprawnia nas do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, motocykle trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW i pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM. Kategoria A daje największe uprawnienia do prowadzenia motocykli, ponieważ obejmuje aż wszystkie rodzaje jednośladów.

Dzięki temu po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów, otrzymujemy uprawnienia do prowadzenia jednośladów, skuterów, czy motocykli i go bez względu na ich moc, a także rodzaj silnika. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, trzeba mieć ukończone dwadzieścia lat i posiadać prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Z kolei jeśli nie dysponujemy prawem jazdy kategorii A2, to trzeba mieć ukończone dwadzieścia cztery lata.

Motocyklowe prawo jazdy – jak wygląda kurs?

Długość kursu na motor zależy od interesującej nas kategorii prawa jazdy. Jeśli będziemy chcieli wyrobić kategorię AM, to czeka nas zaledwie jedenaście godzin nauki, z czego sześć godzin to teoria, a pięć to praktyka. Dla kategorii A1, A2 i A kurs trwa pięćdziesiąt godzin, z czego trzydzieści godzin to nauka teorii, a dwadzieścia to praktyka.

W części teoretycznej każdy kursant poznaje przepisy ruchu drogowego, obowiązujące znaki drogowe, czy nawet bierze udział w zajęciach, na których omawiane są różne sytuacje na drogach. Po tej części odbywa się pierwszy egzamin wewnętrzny, a po jego zdaniu, planowane są już jazdy po mieście oraz po placu manewrowym. Po wyjeżdżeniu godzin przychodzi czas na kolejny egzamin, a jego zdanie pozwala na przystąpienie do egzaminu państwowego.

Egzamin na prawo jazdy – jak wygląda i jak się przygotować?

Egzamin na motocyklowe prawo jazdy na kategorię A, A1 oraz A2 wygląda tak samo i wiąże się z dwoma etapami – częścią teoretyczną oraz praktyczną. Egzamin teoretyczny to test, na którym przyjdzie nam odpowiedzieć na 32 pytania. Każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź i niestety nie można do nich wracać.

Na teście do zdobycia jest maksymalnie 74 punkty, zaś do zaliczenia egzaminu wystarczy nam 68 punktów. Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, to przystępujemy do niego dopiero po zdaniu egzaminie teoretycznym. Ta część jest podzielony jest na różne etapy.

Pierwszy odbywa się na placu manewrowym i jeśli egzaminator będzie zadowolony z naszych umiejętności, to pozwoli nam wyjechać na miasto, gdzie sprawdzi nasze umiejętności jazdy oraz znajomość przepisów. Jeśli zdamy egzamin, to spokojnie możemy dopełnić formalności i rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem, a także sięgnąć po ubezpieczenie na motocykl znajdziesz tutaj: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-motocykla/. Najczęściej na dokument czeka się około dwóch tygodni, choć zdarzają się też przypadki, gdzie niektórzy musieli poczekać do miesiąca, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

A co z samym przygotowaniem do egzaminu? Jakie kroki trzeba podjąć? Na pewno do teorii pozwoli nam się przygotować wcześniejsze rozwiązywanie testów. Z kolei przygotowanie do egzaminu praktycznego oznacza zabranie ze sobą odpowiedniego stroju. Mowa tutaj o rękawicach, zapinanej kurtce na długi rękaw, czy nawet spodni z długimi nogawkami. Konieczne jest także obuwie na płaskiej podeszwie z wyższą cholewką.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon