Koniec z kartą ŚKUP? Nie tak szybko!

Metropolia zapowiada reformę. System ŚKUP zostanie zmodernizowany. Niebawem będzie działał online, a osoby korzystające z komunikacji publicznej nie będą musiały używać karty.

Kartaskup1


Modernizacja, która może zakończyć się dopiero pod koniec 2022 roku, ma zapewnić unowocześnienie, usprawnienie i usunięcie wad, wynikających ze starzejącej się technologii. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na wykonanie tych prac, a oferty można składać do 16 lutego.

Nie cieszmy się za wcześnie. Zmiany wejdą w życie dopiero, gdy zakończy się „ulepszanie” systemu, zatem prawdopodobnie za dwa lata. Jak wskazuje Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy GZM, Ważność wszystkich biletów i kart będzie zachowana, a unowocześniony system będzie otwarty, co w przyszłości pozwoli zintegrować go z innymi środkami transportu (np. rowerami miejskimi), co wpisuje się w ideę budowy systemu zrównoważonej mobilności miejskiej w GZM.

Co się zmieni?

Zgodnie z planami zmodernizowany system będzie działał online, a to przyspieszy zapisywanie transakcji w systemie. Tymczasem teraz ŚKUP dostępny jest wyłącznie offline. W wyniku tego powoduje, że przeniesienie biletu kupionego przez internet na kartę może trwać nawet kilka godzin.

  • Karta będzie jednym z identyfikatorów danych, a nie ich nośnikiem. Dzięki tej zmianie będzie można korzystać z systemu bez potrzeby używania karty.
  • Podstawą unowocześnionego systemu będzie mobilna aplikacja.
  • Bilety kupione online będą aktywowane automatycznie. Nie będzie już potrzeby przykładania karty do kasownika w pojeździe, aby zaktualizować jej stan.
  • Karty nie znikną z obiegu – dalej będą dostępne dla pasażerów, którzy preferują korzystanie z takiej formy płatności. Będzie je można odebrać w ponad 100 automatach biletowych, 10 Punktach Obsługi Pasażera oraz około 800 punktach doładowań (m.in. kioski Ruch i Kolportera).
  • Karty zmienią się wizualnie i technologicznie. Nowe będą wykonane z trwalszych materiałów, otrzymają nową szatę graficzną, a z ich powierzchni zniknie zdjęcia i dane osobowe użytkownika (dane osobowe będą potrzebne do założenia konta imiennego i będą wyświetlane podczas kontroli biletów na terminalu kontrolera). W zmodernizowanym systemie wykorzystany zostanie najnowszy typ kart NFC, czyli będzie podobny do technologii wykorzystywanej w zbliżeniowych kartach płatniczych (EMV).
  • Nowi użytkownicy będą mogli samodzielnie założyć swoje konto poprzez Portal Klienta lub aplikację mobilną. Nie będzie konieczności osobistej wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera. Oczywiście opcja stacjonarnej rejestracji zostanie utrzymana.

Dlaczego teraz zdecydowano się na wprowadzenie zmian?

Prace możemy rozpocząć, ponieważ dobiega końca okres trwałość projektu ŚKUP, który współfinansowany był z dotacji Unii Europejskiej. Szacujemy, że po pozytywnie zakończonym przetargu, prace nad modernizacją systemu potrwają około półtora roku. Przez ten czas system zostanie utrzymany, a po uruchomieniu zmodernizowanej wersji i wyrażeniu wymaganych zgód przez dotychczasowych użytkowników – ich konta zostaną automatycznie przeniesione do nowej wersji systemu. Wszystkie posiadane bilety zachowają swoją ciągłość, a dotychczas wydane karty – ważność – wyjaśnia Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

fot. GZM

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon