Kino "Patria" będzie odnowione. Zabytkowy budynek w Rudzie Śląskiej odzyska blask!

Kino "Patria" w Rudzie Śląskiej i sześć innych zabytkowych obiektów dostanie kasę z miejskiego budżetu na odnowienie elewacji, odrestaurowanie i prace konserwatorskie. W sumie na zabytki pójdzie blisko 700 tysięcy złotych - taką decyzję podjęli wczoraj rajcy.

Jacek Skorek
Budynek kina w Nowym Bytomiu powstał w 1937 roku. I od tamtego czasu nie był odnawiany...

Budynek nowobytomskiego kina datowany jest na 1937 rok. I właściwie od czasu powstania nie był poddawany żadnej renowacji. Wreszcie się doczekał - miasto przekaże 195 tysięcy złotych dotacji na renowację elewacji tego szaro-brudnego, smutnego budynku.

- Środki te zostały zarezerwowane w budżecie Miejskiego Konserwatora Zabytków i zostaną przeznaczone między innymi na remonty budynków mieszkalnych i użytkowych. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się im przywrócić dawny blask – mówił Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Ponad 42 tysiące przeznaczono na renowację kapliczki przy ulicy Radoszowskiej 21 w Kochłowicach. Kapliczka zbudowana została w 1882 roku z fundacji miejscowego gospodarza i jego rodziny.

Ponad 56 tysięcy kosztować będzie wykonanie konserwacji więźby dachowej w budynku przy Żeromskiego 4-4b oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów budynku przy ulicy Janasa 18 w Rudzie. Na remont tych zabytkowych obiektów miasto dołoży 40 tysięcy złotych.

100 tysięcy miasto przekazało na dofinansowanie prac konserwatorskich i wykonanie renowacji elewacji budynku przy Jana III Sobieskiego 32 w Rudzie. Obiekt ten wchodzi w skład zabudowań kolonii robotniczej „Rudahammer”, wybudowanej w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych należących do hrabiego Ballestrema. Dzięki renowacji kamienica odzyska dawny, historyczny wygląd. Całkowity koszt remontu to blisko 168 tysięcy zł.

Najwięcej, bo 310 tysięcy złotych przyznano MGSM "Perspektywa". Za te środki odnowiona będzie elewacja budynku przy Raciborskiej 7, wchodzącego w skład kolonii robotniczej "Carl - Emanuel" w Rudzie. Dofinansowany zostanie także remont dachu budynku przy ul. Kościelnej 4.

- Warto przypomnieć, że do 2018 roku zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, miasto mogło dofinansowywać jedynie obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Po zmianach zapisów ustawowych możliwe jest dotowanie także prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków – zaznacza Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W gminnej ewidencji zabytków figuruje 2088 obiektów - nie tylko budynki, ale również schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki czy cmentarze.

Przychodnia w Nowym Bytomiu wychodzi powoli na plus

Może Cię zainteresować:

Połowa miejskich przychodni zdrowia w Rudzie Śląskiej na minusie. Będą programy naprawcze

Autor: Jacek Skorek

26/01/2024

Kto dziś ma czas na sprzątanie sieni? Można zlecić...

Może Cię zainteresować:

Masz dość sprzątania klatki schodowej? Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa daje rozwiązanie

Autor: Jacek Skorek

22/01/2024

Kamery na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie będą czyhać na kierowców wjeżdżających na czerwonym

Może Cię zainteresować:

"Red light" na skrzyżowaniu w Rudzie Śląskiej Czarnym Lesie. Działa czy nie? Rozwiewamy wątpliwości

Autor: Jacek Skorek

19/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon