Industriada już za kilka dni! Moc atrakcji w Rudzie Śląskiej

Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady jest "Po szychcie czas na fajrant". Święto Zabytków Techniki odbędzie się 3 września, w najbliższą sobotę. Oczywiście atrakcji będzie co nie miara w każdym mieście, ale i Ruda Śląska przygotowała swoje perełki.

Industriada 2022 w Rudzie Śląskiej tradycyjnie odbywać się będzie w zabytkowej kolonii robotniczej przy ulicy Kubiny w dzielnicy Wirek. Towarzysząca impreza z kolei - na zabytkowym dworcu w Chebziu.

Jak zapewniają organizatorzy - nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych - warsztaty i animacje, oraz nieodłącznych ciekawostek dla miłośników historii i kultury.

Kolonia Robotnicza Ficinus

Industriada na Ficinusie ruszy w samo południe prowadzona przez postaci z ballad i romansów Adama Mickiewicza.

O 13.00 przez Ficinus przejdzie uroczysta parada. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadzi Orkiestra Dęta KWK „Pokój” oraz mażoretki z II Liceum Ogólnokształcącego. Towarzyszyć im będzie parada śląskich beboków i straszków.

Co dalej? Po paradzie na gości czekać będzie koncert orkiestry kopalnianej pod dyrekcją Jacka Kampy i występ mażoretek. O 14.45 swój program artystyczny zaprezentują dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 19 na Ficinusie.

  • 15.30 - występ akordeonistów im. Edwarda Huloka pod kierunkiem Roberta Kiera, którzy od 75 lat podtrzymują śląskie tradycje związane z muzykowaniem.
  • 16.15 - babskie klachy. Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich, przedstawi swoje monologi po śląsku, a Oliwia Stawicka, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej opowie o warzyniu.
  • 17.45 - chór mieszany „Słowiczek”, wirecki zespół, który od ponad 100 lat pielęgnuje miłość do muzyki i tradycji. Do tego prezentacja o paradnym stroju śląskim w wykonaniu Mateusza Kitela, historyka z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.
  • 18.15 - recital Ingi Papkali, jak zawsze na wesoło.
  • 19.00 - koncert młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro” działającego przy II LO w Rudzie Śląskiej, pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka.
  • 19.45 - koncert Zespołu Kamraty.

W trakcie Industriady organizatorzy przygotowali też szereg atrakcji dla bajtli - warsztaty artystyczne Muzeum Miejskiego będą czekać na chętnych o każdej pełnej godzinie, od 14. do 18. Na warsztaty składać się będą trzy bloki - „Kożdy mo swojego ptoka”, „Łogrodek we krzince” oraz „Nasze tasze na ślonski muster”. Uczestnicy będą dekorować drewniane figurki „ptoszków, króli i inkszyj gadziny”, tworzyć miniaturowe ogródki z żywych kwiatów, warzyw i ziół we wnętrzu własnoręcznie zdobionej drewnianej skrzynki oraz zdobić lniane torby motywami inspirowanymi dawnym śląskim rękodziełem.

Na warsztaty konieczna jest rezerwacja miejsca, której można dokonać pod nr tel. 32 342 36 06. Maksymalnie można wziąć udział w dwóch warsztatach.

Dodatkowo - zajęcia pod hasłem „jesienne inspiracje” prowadzone przez Fundację Integracji i Kreatywności Akuku. Tu nie obowiązują zapisy, a odbywać się będą od 14.30-16.00.

Z kolei o 16.00 Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska" z Krakowa zaprosi dzieci na półtoragodzinny program animacyjny „Madagaskar".

Oczywiście poza atrakcjami kulturalnymi będzie okazja do poznania historii osiedla i okolic. Pierwsze zwiedzanie pod hasłem „Fajrant. Idymy do dom”, z przewodnikiem, ruszy o godzinie 12. Kolejne o 14.00, 16.00 i 18.00. Na wycieczkę po Ficinusie zaprasza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego muzeum. Na trasie zwiedzania między innymi: wnętrze kościoła ewangelickiego i ciekawostki o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. Zbiórki chętnych na zwiedzanie przy budynku Biblioteki Ficinus (ul. P. Kubiny 24).

W samej Bibliotece Ficinus z kolei - wystawa sztuki nieprofesjonalnej z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia oraz spojrzenie na tradycyjną regionalną kuchnię, w której czekać będą śląskie maszkyty.

Cały pasaż Kubiny pełny będzie stoisk rzemieślniczych i gastronomicznych. Wśród nich - produkty z lawendy, miody, rękodzieło koronczarskie, znaczki pocztowe i pocztówki, gołębie Kazimierza Płaczkowskiego, Kazimierz Szymeczko - autor książek dla dzieci. O podniebienia zadbają Spiżarnia Starego Domu, Pani Lodzia i KarmaMa Bistro i Zioło.

Stacja Biblioteka

W Chebziu impreza rozpocznie się również w południe. Będzie wystawa prac malarzy amatorów działających w grupie artystycznej „Sztuka bez barier 14”, oraz plener malarskich dla tych, którzy chcą spróbować swych sił i talentów. Sztalugi, pędzle, farby i płótna będą dostępne do godziny 15. Dla amatorów muzyki - „Winylowy koncert życzeń” - do wyboru będzie prawie 1000 tytułów płyt.

W Chebziu na najmłodszych czekać będą bańki mydlane, planszówki, malowanie twarzy i mini-golf. Poza tym:

  • 13.00-14.30 - program animacyjny pod hasłem „Madagaskar” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
  • 15.00 - spektakl teatralny dla dzieci „Podróż na koniec tęczy” w wykonaniu grupy „Lokomotywa”, autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej.
  • 15.00-17.00 - „Rzucić okiem na świat”. Przy pomocy gogli VR będzie można udać się w podróż dookoła świata lub w podróż w czasie.
  • 16.00 - fajrant przy grillu i muzyce grup: Asymetrio, Stiff Capella, Maszkety i Zespołu Ed-Ka.

Atrakcji w Rudzie zapowiada się więc sporo i może nie być czasu, by odwiedzić inne miasta. Kto jednak ma takie plany - szczegółowy program Industriady znajdzie na stronie www.industriada.pl.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon