Finał WOŚP już w najbliższą niedzielę. Jakie atrakcje czekają w Rudzie Śląskiej?

Już 28 stycznia, w najbliższą niedzielę, 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Oczywiście Ruda Śląska też znalazła się na mapie orkiestrowego grania. Co nas czeka w tym roku?

WOŚP
Finał Orkiestry już w niedzielę!

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - to hasło tegorocznej Orkiestry. W całej Polsce około 120 tysięcy wolontariuszy. W 32. Finał WOŚP włączy się w sumie 1685 Sztabów, o 32 więcej niż rok temu. 100 z nich zlokalizowanych jest poza granicami Polski, a Finał odbędzie się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Indonezji, Japonii, Australii czy Tajlandii.

- Tegoroczny Finał dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. Fundacja planuje zakup urządzeń do diagnostyki obrazowej, czynnościowej, endoskopowej, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii - mówią organizatorzy akcji.

WOŚP w Rudzie Śląskiej

W najbliższą niedzielę w Rudzie Śląskiej datki będzie zbierać około 450 wolontariuszy. Puszki już pojawiły się w wielu miejscach, trwają także licytacje przedmiotów i atrakcji.

– Mam nadzieję, że rudzianie będą hojni również w tym roku, otworzą swoje serca i chętnie będą wrzucać do skarbonek – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

W naszym mieście działają dwa sztaby WOŚP - w III LO im. Jana Pawła II oraz w IV LO im. H. C. Hoovera.

W III LO już jutro odbędzie się Wielka Aukcja Fantów, staną też WOŚP-owe sklepiki. Z kolei w dzień Finału zaplanowano tradycyjne Światełko do Nieba o godzinie 20.00, a po nim zabawę przy muzyce na szkolnym placu.

IV LO organizuje swój Finał na scenie Pubu "Druid" w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Co w programie?

 • 13.30 - Orkiestra Dęta KWK "Pokój"
 • 14.00 - artyści Śląskiej Sceny Młodych
 • 15.00 - Meritum
 • 15.45 - Julia Szeląg
 • 16.00 - Stonage Full of Sun
 • 17.00 - Around the Blues
 • 18.00 - Szkuo
 • 19.00 - Hard Rockets
 • 19.45 - licytacja Złotej Karty oraz Złotego Serduszka WOŚP
 • 20.00 - Światełko do Nieba - występ teatru ognia Jerzego Kozłowskiego
 • 20.30 - jam session oraz licytacje w Pubie Druid

Gdyby pogoda nie dopisała - koncert odbędzie się w sali widowiskowej Śląskiego Teatru Impresaryjnego.

Oprawą dla muzycznych atrakcji będą punkty i stanowiska Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, WOPR Ruda Śląska oraz Straży Granicznej i Grupy Medycznej Dartmed.

Do akcji włączył się też rudzki MOSiR. W piątek, 26 stycznia o godzinie 18.00, w hali w Nowym Bytomiu odbędzie się mecz siatkówki pomiędzy sztabami z Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. W składzie rudzkiej reprezentacji wystąpią między innymi prezydent Michał Pierończyk i wiceprezydent Jacek Morek. Z kolei w dniu Finału, o godz.10.00, na basenie krytym w Nowym Bytomiu (ul. Pokoju 13) odbędzie się turniej hokeja pod wodą pomiędzy drużynami Rudzkiego Klubu Płetwonurków "Orka", WOPR Ruda Śląska, WOPR Siemianowice Śląskie, OSP Ruda Śląska oraz Walenie UWH. Na basenie w Rudzie (ul. Chryzantem 10) od godz. 10.00 do 19.00 odbędzie się sztafeta pływacka, połączona ze zbiórką publiczną.

WOŚP w domach kultury i nie tylko

Osiedlowy Dom Kultury "Matecznik" zaprasza od 10.00 do 11.00 na zajęcia z cyklu zdrowy kręgosłup, a od 11.00 do 13.00 - na zumbę. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 32 248 30 20.

MDK przy Janasa 28 proponuje 1. rudzki rekord gitarowy oraz rockową scenę młodych. Wszyscy gitarzyści, jak i grający na ukulele, mogą włączyć się do zabawy o godz. 11.30. Obędzie się strojenie i próba, a o godz. 12.00 wspólne odegranie utworu Boba Dylana "Knockin’ on heaven’s door" w tonacji G-dur.

In-nY Dom Kultury na 28 stycznia (11.00-13.00) przygotował warsztaty "Orkiestrowe prasowanki" skierowane do dzieci powyżej 5. roku życia. Uczestnicy będą wykonywać serduszka z koralików hama. Dla dorosłych zaś - "Orkiestrowe dźwięki" (13.30-14.30), czyli koncert relaksacyjny mis tybetańskich, dzwonków koshi i gongu. Zgłoszenia przyjmowane są pod tel. 519 659 277 od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-19.00.

Ekipa na Kijach zaprasza na rajd WOŚP - miłośnicy nordic walking pokonają nawet 32 km, w zależności od formy. Start o godzinie 7.00 na placu Jana Pawła II. Trasa poprowadzi przez Godulę, Rudę, Czarny Las, Bielszowice do Halemby i Bykowiny. Rajd zakończy się około 14.00 w ogrodach ŚTI.

Dla fanów motoryzacji też ciekawostka - konsultacje ze specjalistami Sztos Garaż. Na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu od godz. 13.30 do ok. 17.00 będzie można podłączyć samochód do komputera i sprawdzić jego stan, podziwiać zabytkowe samochody i przejechać się specjalistycznym quadem.

Kto zaś chce sprawdzić swoje zdrowie - logopedzi i neurologopedzi Śląskiego Centrum Logopedycznego (ul. 1 Maja 284 w Halembie) zapraszają od godz. 10.00 do 18.00 na warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz porady diagnostyczne. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 600 056 054.

Oczywiście Finał WOŚP to też mnóstwo ciekawych, nietypowych licytacji. Dajcie w komentarzach linki do nich!

Zapisy do nowego sezonu już ruszyły

Może Cię zainteresować:

Nowy sezon Ligi Rudzkich Orlików. Ruszyły zapisy!

Autor: Jacek Skorek

23/01/2024

Kto dziś ma czas na sprzątanie sieni? Można zlecić...

Może Cię zainteresować:

Masz dość sprzątania klatki schodowej? Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa daje rozwiązanie

Autor: Jacek Skorek

22/01/2024

Kamery na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie będą czyhać na kierowców wjeżdżających na czerwonym

Może Cię zainteresować:

"Red light" na skrzyżowaniu w Rudzie Śląskiej Czarnym Lesie. Działa czy nie? Rozwiewamy wątpliwości

Autor: Jacek Skorek

19/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon