"Dzwonię i jadę" w Rudzie Śląskiej. Darmowy transport dla seniorów z fundacją Aktywni My. To już ósma edycja projektu

Darmowy transport do sklepu, przychodni czy muzeum? W Rudzie Śląskiej już po raz ósmy startuje akcja bezpłatnych przejazdów dla starszych mieszkańców. "Popularność, jaką od początku cieszy się akcja Dzwonię i jadę, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy" - mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko.

Darmowy transport dla seniorów z fundacją Aktywni My. To już ósma edycja projektu

Już po raz ósmy w Rudzie Śląskiej rusza akcja „Dzwonię i jadę”. Obecna edycja projektu rozpocznie się 15 stycznia. W ten sposób rudzcy seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów m.in. do przychodni, gabinetów lekarskich, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt realizuje Fundacja „Aktywni My”, a miasto przeznaczyło na ten cel 184 tys. zł. W tym roku z miejskiego budżetu na projekty związane z aktywizacją osób starszych przeznaczono w sumie prawie 260 tys. zł.

– Popularność, jaką od początku cieszy się akcja „Dzwonię i jadę”, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. To ważne, że sektor społeczny w naszym mieście tak prężnie się rozwija i służy mieszkańcom – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Od 2016 do końca 2023 r. z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 15 tys. osób, a tylko w ubiegłym roku było ich około 1150. Dowóz można zamówić nie tylko do przychodni, szpitala lub innej instytucji, ale także np. na basen, do kina, kościoła, na cmentarz czy ogródek.

Osobom starszym czasem trudno przemieścić się do przychodni, urzędu czy nawet na zakupy, a rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić transport w danym czasie, stąd zrodził się nasz pomysł na pomoc w tym zakresie – tłumaczy Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My.

"Dzwonię i jadę" - jak skorzystać?

Akcja skierowana jest dla mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Z darmowego transportu można skorzystać tylko na terenie Rudy Śląskiej, od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 12:30. Wyjątek będą stanowiły jedynie wyjazdy grupowe dla organizacji działających na rzecz seniorów na terenie miasta. Potrzebę przewiezienia trzeba zgłosić nie później niż 2 dni przed wyznaczonym terminem transportu pod numerem telefonu: 661 217 743 w dni powszednie w godz. od 7:30 do 16:00 lub mailowo: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl.

- Aby z projektu mogła skorzystać jak największa liczba osób, zostały wprowadzone ograniczenie co do ilości przejazdów dla osób indywidualnych. Będą to maksymalnie 4 przejazdy dla jednej osoby w miesiącu. Wyjątek stanowią zabiegi i rehabilitacje, które przeważnie trwają od 10 do 21 dni. Wtedy dana osoba może liczyć na transport w czasie całego okresu rehabilitacji – dodaje Kornelia Pogoda z Fundacji Aktywni My.

Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić, kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. We wskazanym dniu podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. Fundacja zapewnia również usługi osobom z niepełnosprawnościami, poruszającym się na wózku lub potrzebującym podprowadzenia. Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale w ich imieniu także rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia. Z darmowego transportu mogą też skorzystać opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Możliwy jest także przejazd grupom zorganizowanym zgłaszanym indywidualnie lub przez instytucje. Takie zapotrzebowanie trzeba jednak zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Michał Pierończyk

Może Cię zainteresować:

Czy Ruda Śląska będzie "górniczym skansenem"? Michał Pierończyk: "Od lat staramy się tworzyć alternatywę"

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Ruda Slaska Rynek 00

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Dla najmłodszych sporo zajęć - nawet dla 3-latków

Może Cię zainteresować:

Rudzkie Centrum Atletyki ogłasza nabór chętnych do wspólnych treningów - nowy rok, nowe wyzwania!

Autor: Jacek Skorek

04/01/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon