Dziś akcja NURD - więcej policji w okolicach przejść

Od rana aż do późnych godzin wieczornych policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść dla pieszych. I to nie tylko w Rudzie Śląskiej. Akcja jest ogólnopolska, więc jadąc poza nasze miasto - również zachowajcie ostrożność.

Jacek Skorek
NURD to nie tylko bat na kierowców

NURD to nie tylko "bat na kierowców". Policjanci przyjrzą się też, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów. Na drogach naszego województwa od początku roku doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w których 47 osób zginęło, a 425 zostało rannych.

Kary dla kierowców, kary dla pieszych

W ubiegłym doszło do groźnego zdarzenia w Świętochłowicach na ul. Bytomskiej. Kierująca fiatem kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa przechodzącym przez przejście nastolatkom i potrąciła 14-letnią dziewczynę, po czym odjechała z miejsca zdarzenia. Policja namierzyła sprawcę - za kierownicą fiata siedziała 36-letnia mieszkanka Świętochłowic. Grozi jej 30 tysięcy złotych grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca otrzyma 15 punktów karnych i 1500 złotych mandatu za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, lub doprowadzenie do niebezpiecznego zdarzenia. Za potrącenie pieszego - sprawa przed sądem i do 30 tysięcy grzywny. Oraz utrata prawa jazdy.

Kary dla pieszych są niższe. Za korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię grzywna wynosi 300 zł. Poza tym pieszy może dostać 200 zł kary na przykład za wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w miejscach innych niż przejścia dla pieszych lub wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu. Reszta mandatów dla pieszych oscyluje w granicy 50 do 100 zł.

Do potrąceń na przejściach dochodzi coraz częściej. W minionym tygodniu, na rudzkich drogach, w dwóch zdarzeniach ucierpiało troje pieszych.

Trzy osoby potrącone w dwa dni. Uważajcie na pieszych!

Może Cię zainteresować:

Uwaga na pieszych! Trzy osoby potrącone na przejściach

Autor: Jacek Skorek

17/11/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon