Dokumentacja gotowa. Jak zmieni się rynek w Rudzie Śląskiej?

Prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk, przedstawił dokumentację inwestycji i założenia przebudowy nowobytomskiego rynku. Jak będzie wyglądać po metamorfozie? Zobaczcie galerię zdjęć.

Plan, który skrystalizował się po konsultacjach z mieszkańcami Rudy Śląskiej zakłada m.in. rozszczelnienie betonowej nawierzchni, zazielenienie, retencję wód deszczowych oraz budowę pawilonów gastronomicznych.

- Uczynienie z rynku przestrzeni zielonej i bardziej przyjaznej mieszkańcom to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Systematycznie stawiamy kolejne kroki na drodze do realizacji tego celu – mówi prezydent Michał Pierończyk. - Teraz kluczowe będzie zapewnienie finansowania inwestycji, a mówimy o około 8 mln zł. Jak zwykle będziemy analizować wszelkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i krajowych.

Projektowa zakłada ograniczenie powierzchni utwardzonej o ponad 1300 m2 na rzecz powierzchni biologicznie czynnej i nawierzchni przepuszczalnej. Wydzielone zostaną 4 strefy: zieleni, rekreacji i wypoczynku, gastronomiczna oraz strefa umożliwiająca organizację imprez okolicznościowych.

– Nie można także zapominać o aspekcie ekologicznym. Sucha i nagrzana nawierzchnia przyczynia się do zwiększenia odziaływania pyłu i innych szkodliwych substancji. Ograniczając powierzchnię takiej przestrzeni można poprawić jakość powietrza. Ponadto nowe zagospodarowanie rynku – na co liczymy - pozwoli ożywić tę część miasta – wylicza Michał Pierończyk.

Z betonowej patelni zniknie też fontanna, która miała wcześniej zapewnić nieco ochłody na rozgrzanym betonie. Jak wiemy - koncepcja ta nie sprawdziła się. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - jeszcze w tym roku ogłoszony będzie przetarg na wykonanie. Oczywiście jeśli uda się zebrać planowane fundusze. Przebudowany rynek ma być gotowy za 2-3 lata.

Zaniedbane psy ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Odebrali 63-letniej kobiecie z Rudy Śląskiej 8 psów. Były koszmarnie zaniedbane

Autor: Jacek Skorek

25/03/2024

Park handlowy ruda slaska 3

Może Cię zainteresować:

Co powstanie obok Castoramy w Rudzie Śląskiej? Nowy park handlowy

Autor: Jacek Skorek

18/03/2024

Ktj mma ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Worek medali naszych sportowców. 29 krążków dla młodych zawodników ju-jitsu z Rudy Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

18/03/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon