"Czyste powietrze" w Rudzie już działa

Dotacja na ekologiczny piec czy ocieplenie budynku? Od poniedziałku, 2 sierpnia, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Bytomiu, można już konsultować i składać wnioski na dofinansowanie ekologicznych rozwiązań.

Piece

O porozumieniu między miastem a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pisaliśmy w artykule "Czyste powietrze" dla Rudy Śląskiej - zmodernizuj dom, dostaniesz dofinansowanie! Zgodnie z zapowiedzią - punkt konsultacyjno-informacyjny ruszył. Z porady i pomocy można korzystać w:

  • poniedziałki i czwartki od godz. 12. do 17.
  • wtorki i środy od 8 do 12.

Dzięki pomocy przeszkolonych pracowników - załatwicie tu wszystkie formalności związane ze składaniem wniosku o dotację w ramach programu "Czyste powietrze". To program kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów. Głównym celem jest wymiana starych źródeł ciepła, ale oprócz tego można uzyskać wsparcie na pozostałe elementy termomodernizacji - docieplenie budynku, wymianę okien, wymianę drzwi, ocieplenie dachu, instalacje centralnego ogrzewania, panele fotowoltaiczne - więc wszystkie te elementy, by nasze domy były ekologiczne i ciepłe.

- Kwota dofinansowania zależy od zakresu przedsięwzięcia - od 27 do ponad 30 tysięcy złotych. Podstawowy poziom dofinansowania to 30 procent inwestycji, przy zaawansowanych ekologicznie źródłach ciepła to 45 procent, w poziomie podwyższonym, czyli dla osób o niskich dochodach - może to być nawet 60 procent. Wszystko zależy od tego, co zaplanujemy i jakie koszty poniesiemy - informuje prezes WFOŚiGW, Tomasz Bednarek.

Wniosek w ramach programu może zostać złożony wyłącznie przez właściciela lub współwłaściciela budynku/lokalu mieszkalnego z uregulowanym stosunkiem prawnym do budynku/lokalu mieszkalnego. Możliwe są dwa rodzaje dofinansowania:

  • podstawowy - dochód roczny wnioskodawcy nie może przekroczyć 100 tys. zł - dotacja do 30 tys. zł
  • podwyższony - dochody miesięczne netto gospodarstwa domowego wieloosobowego nie mogą przekroczyć 1 564 zł na osobę, natomiast w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 2 189 zł na osobę - dotacja do 37 tys. zł.

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” można zrealizować do końca bieżącego roku. Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piece

"Czyste powietrze" dla Rudy Śląskiej

Dodatek

Od dziś MOPS przyjmuje wnioski o dodatek do prądu

Ruda Śląska. Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynków w Rudzie Śląskiej

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej