Budowa Szkoły Podstawowej nr 17 już na półmetku. Ruda Śląska dostała na nią dotację z Metropolii

Trwa budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Szkolnej w Bielszowicach. Podczas ostatniej sesji Zgromadzenie Górnośląskiej Metropolii podjęło uchwałę o dotacji dla tej inwestycji w wysokości 5 171 761 zł. Wcześniej miasto pozyskało na nią także środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Ponad 5 mln zł miasto Ruda Śląska dostało na budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wcześniej miasto pozyskało na nią także środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wniosek o dofinasowanie budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 złożyliśmy w drugiej edycji RFIL, w której przyznano nam na tę inwestycję 4 mln zł – informuje prezydent Michał Pierończyk.

Budowa szkoły ma się zakończyć w sierpniu 2023 r.

W ramach inwestycji zakończono już roboty fundamentowe. Obecnie trwa wznoszenie ścian. Segmenty parterowe są zakończone i budowlańcy przygotowują się do ułożenia konstrukcji drewnianej dachu i jego pokrycia docelowego. Równocześnie kontynuowane jest układanie kanalizacji oraz całej infrastruktury podziemnej. Na etapie uzgadniania szczegółów jest umowa z podwykonawcą dotycząca dostawy i montażu ślusarki aluminiowej, który przewidziano już w najbliższych dniach (okna, drzwi). W ten sposób ukończony zostanie stan surowy, zamknięty, co umożliwi rozpoczęcie prac wewnątrz budynku.

- Już na etapie koncepcji rozwiązania architektoniczne konsultowane były zarówno z rodzicami, jak i pracownikami szkoły. Uwagi te znalazły swoje odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie opracowania – podkreśla odpowiedzialna za oświatę w mieście, wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której niczym gałęzie drzewa odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne - istniejąca sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole. - Każda ze stref organizacyjnych dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły wyniesie 2900 m². Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in.

  • aula,
  • biblioteka,
  • stołówka,
  • świetlica,
  • pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne.

Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne. - Zgodnie z założeniem projektowana szkoła ma być obiektem w skali dziecka, w którym uczniowie poruszają się wyłącznie po jednej kondygnacji – tłumaczy Piotr Janik.

Inwestycja kosztuje prawie 30 mln złotych

Ogółem w części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na koniec sierpnia 2023 r. Potem nastąpią odbiory techniczne i wyposażanie obiektu.

Zgodnie z umową inwestycja miała kosztować 28 780 770 zł. Wykonawca zwrócił się jednak do Miasta z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia. Obecnie trwają mediacje w tej sprawie przed Prokuratorią Generalną. Podana kwota nie obejmuje kosztów wyposażenia, które częściowo zrealizowane zostanie po wybudowaniu obiektu, a w przypadku kuchni – już pod koniec robót budowlanych.

Inkubatory szpital ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej kupił trzy nowe inkubatory dla najmłodszych pacjentów za prawie ćwierć miliona złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

18/02/2023

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli

Może Cię zainteresować:

Ruszyły zapisy do przedszkoli. Dostać się trudniej niż do wojska...

Autor: Jacek Skorek

16/02/2023

TOZ w Rudzie Śląskiej potrzebuje pomocy stale

Może Cię zainteresować:

Uczniowie z pomocą bezdomnym zwierzakom. Akcja „Kocham Rudą Faunę” po raz jedenasty!

Autor: Jacek Skorek

14/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon