41 lat temu to była niedziela...

13 grudnia 1981 roku, w niedzielny poranek, Polacy usłyszeli przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. "Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju".

Stan wojenny

Zaczęło się już w sobotnią noc. Ruszyła operacja "Jodła". Do przeprowadzenia akcji zaangażowano potężne siły milicji i wojska. Zatrzymania i internowania działaczy opozycji były realizowane według przygotowanych zawczasu list. Tej nocy internowano 2874 z 4318 osób na liście, następnego dnia już 3392. Milicja i SB zajmowały lokale związkowych i przejmowały zgromadzoną w nich dokumentację. W stanie wojennym łącznie internowano ponad 10 tysięcy osób, które przetrzymywano bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym w 49 ośrodkach internowania.

Późną nocą w sobotę, 12 grudnia, przeprowadzono już blokadę łączności telefonicznej, by uniemożliwić kontakt i ostrzeżenie o potencjalnych zatrzymaniach. Wojsko zabezpieczyło centrale telefoniczne, ośrodki radia i telewizji, stacje przekaźnikowe. Placówki dyplomatyczne innych państw znajdujące się w Polsce odcięto od kontaktu. Od rana 13 grudnia łączność telefoniczna w kraju została przerwana.

Około godz. 6.00 w dużych miastach wojsko wraz z milicją ustawiło blokady dróg dojazdowych, by uniemożliwić ewentualną ucieczkę lub przekazanie bezpośredniej informacji między miastami. Na ulice wyjechały czołgi i wozy bojowe, by zademonstrować siłę państwa i sparaliżować społeczeństwo.

Rankiem 13 grudnia zostało wyemitowane przemówienie gen. Jaruzelskiego, w którym wyjaśniał powody wprowadzenia stanu wojennego.

"Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści, sieje spustoszenie psychiczne. Chaos i demoralizacja przybrały rozmiary klęski. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Zwracam się do was, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa - strzeżcie państwa przed wrogiem. Nadeszła godzina ciężkiej próby. Historia oceni nasze działania" - mówił wtedy generał Wojciech Jaruzelski.

Pamiętacie stan wojenny? Może macie zdjęcia, jak wyglądał w Rudzie Śląskiej? Załączajcie w komentarzach. By ta historia nie zatarła się w pamięci Polaków.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Herb Rudy Śląskiej ma już 25 lat

25 lat pod znakiem orła i świętej Barbary

Korytarz mikołowski

Furtka z Rudy do Mikołowa. Osobliwe miejsce na krańcu miasta

Piec wędrowniczek w Hucie Pokój

54 lata temu - wielka przeprowadzka pieca

Ruda Śląska

Nowy Bytom nie tylko dla rudzian. Co warto tu zobaczyć?

Ekspozycja historyczna przed nowobytomskim MCK

Dziś święto, choć bez wolnego

Tak bawili się uczestnicy TGOzN w ubiegłym roku

Rusza Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami

Jak średniowiecze, to i bitwy. Dawni wojowie zaprezentują się w boju.

Ojciec, prać? Słowiańscy wojowie opanują Zamek Rudzki