Zróbmy święta zwierzakom z rudzkiego schroniska

O tym, że schroniska dla bezdomnych zwierząt są w ciągłej potrzebie - nie trzeba przypominać. Kto może - pomaga. Do grona takich osób, które potrafią zachęcić innych do pomagania - należą Dominika Waliczek z mężem. W ciągu 12 lat zebrali, dzięki pomocy wielu ludzi o dobrych sercach, blisko 5 ton karmy dla rudzkiego schroniska TOZ Fauna!

- Dwanaście lat temu zrobiliśmy pierwszą zbiórkę. Nie spodziewaliśmy się zbyt wiele. Mimo to kupiliśmy 40 kilogramów karmy dla zwierząt. To wtedy było dla nas WOW! - mówi Dominika Waliczek. - I tak mijały lata, a my ciągle działamy.

W ciągu dwunastu lat udało im się zebrać pieniądze na zakup ponad 4800 kilogramów jedzenia dla bezdomnych zwierzaków.

- Przez te wszystkie lata ludzie już nas zapamiętali, że organizujemy takie zbiórki i chętnie pomagają. Ludzie sami dopytują w okresie listopada czy będziemy w tym roku coś organizować, sami wychodzą też z inicjatywą pomocy, na przykład przy przewiezieniu karmy - dodaje Dominika.

Zwyczajowo darczyńcy wpłacają po 20, 50 złotych, ale zdarzają się też kwoty rzędu 100, a nawet 300 złotych.

- Jeśli chodzi o darczyńców, to w większości są to ludzie z Rudy Śląskiej, ale wiem, że ludzie spoza naszego miasta również często wspomagają - cieszy się Dominika.

Co ich motywuje? To, że ludzie czekają na ich zbiórki. A przede wszystkim, że czekają zwierzęta w potrzebie.

- W okresie świątecznym jest dużo większa pomoc. W tym roku wyjątkowo organizowaliśmy również letnią zbiórkę i, mimo że i tak uzyskaliśmy świetny wynik, to w porównaniu ze świątecznymi zbiórkami było tego dużo mniej - mówi inicjatorka zbiórek. - Zwierzę jest dla nas jak rodzina, więc sprawmy, aby dla nich święta również były magiczne!

Klikając Tu znajdziecie link do zrzutki organizowanej przez Dominikę.

Ogólnopolska akcja pomocy schroniskom

Pomóc można też poprzez inne akcje. Właśnie rozpoczęła się dziesiąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiej akcji „Burek sam nie poprosi o pomoc”. Zbiórka potrwa do 31 grudnia 2022 roku. Portal „RatujemyZwierzaki”, Interia oraz Fundacja Psi Los wspólnie organizują X jubileuszową edycję ogólnopolskiej zbiórki karmy na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt. W zbiórce bierze udział prawie czterdzieści schronisk, przytulisk oraz fundacji z całej Polski. W tym nasze, rudzkie.

- Wojna w Ukrainie, inflacja, podnoszone stopy procentowe, podwyżki energii elektrycznej, gazu i paliwa, wszechobecna drożyzna… To wszystko powoduje, że tegoroczna edycja akcji staje się wyjątkowo ważna dla wszystkich miejsc biorących w niej udział. Schroniska, przytuliska oraz fundacje ledwo wiążą koniec z końcem, oszczędzają na czym tylko mogą – starają się czynić cuda, żeby nie brakło środków na pożywienie dla swoich podopiecznych. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w której znaleźli się nasi wspaniali Darczyńcy też nie jest dla nich łatwa, mila i przyjemna. Wierzymy jednak, że w tegorocznej, dziesiątej już edycji akcji organizowanej w skrajnie trudnych czasach uda się zebrać sporą kwotę, wierzymy, że nasi Darczyńcy po raz kolejny nie zawiodą! - piszą organizatorzy akcji.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon