Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Rząd wprowadza nagrody za zaszczepienie się przeciwko Covid-19

Loterię szczepionkową z atrakcyjnymi nagrodami oraz pieniądze dla gmin, w których zaszczepi się największy odsetek mieszkańców, zapowiada rząd. Minister Dworczyk poinformował również o ułatwieniach w szczepieniach.

Michał Dworczyk

We wtorek 25 maja 2021 r. odbyła się konferencja prasowa rządu w sprawie szczepień przeciw COVID-19.

- Mamy do dzisiaj ponad 18 mln 300 tys. wykonanych szczepień. Blisko 13 mln osób zaszczepionych 1. dawką. Notujemy w ostatnich tygodniach ponad 2 mln szczepień tygodniowo. Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu wszystkich osób tworzących Narodowy Program Szczepień. Dzisiaj osiągniemy ok. 50% osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie, przyjęły już 1. dawką albo są zarejestrowane na termin szczepienia. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia - mówił minister Michał Dworczyk

Rząd wprowadza zmiany w programie szczepień

Od 1 lipca 2021 r. szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień, niekoniecznie w tym, w którym przyjęto pierwszą dawkę. To ułatwienie np. na czas wakacji.

Do osób powyżej 70. rokiem życia, które nie zaszczepiły się do tej pory ani nie mają wyznaczonego terminu szczepienia będą dzwonić doradcy, by zachęcić do szczepienia. W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 roku życia.

Od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

1 mln zł nagrody dla gmin i Loteria Narodowego Programu Szczepień

W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł.

Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75% rząd przeznaczy po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel.

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Start loterii: 1 lipca 2021

Będzie realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek skarbu państwa.

Co 2000 osoba przystępująca do loterii wygrywa 500 zł (nagroda natychmiastowa), a każdy uczestnik ma szanse na 4 wygrane.

Co tydzień losowanie nagród: 2 x 50 tys. zł i nagrody rzeczowe, m.in. hulajnogi elektryczne

Co miesiąc losowanie nagród: 2 x 100 tys. zł plus samochody hybrydowe

W finale: 2 x 1 mln zł plus plus samochody hybrydowe

W loterii mogą wziąć udział zarówno osoby już zaszczepione, jak i te, które zdecydują się na szczepienie po 1 lipca 2021.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Virus 5768628 1920

Lockdown tylko dla niezaszczepionych? Co sądzicie?

Szczepienia mejer

Koniec punktu szczepień przy Hallera

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień

KWK Piast-Ziemowit również jest na liście kopalń wydobywających bez opinii środowiskowej

Co najmniej 9 śląskich kopalń działa nielegalnie

Family 1466262 1920

200 rodzin zastępczych jest w Rudzie Śląskiej

kleszcz

Trwa sezon na kleszcze

Szpital tymczasowy

149 przypadków. Ruda Śląska w czołówce zakażeń...