Zapomniane zakątki Chebzia. Fotografie miejsc z długoletnią i nieznaną historią [GALERIA]

Dzielnica Rudy Śląskiej z ponad 200-letnią historią. Chebzie powstało dzięki wybudowaniu huty cynku "Gutte Hoffnung" i "Morgen-roth". W sąsiedztwie przedsiębiorstwa wybudowano osiedle robotnicze, co było podstawą do coraz gęstszego zaludnienia okolicy.

W 1842 roku do hut dołączyła kopalnia "Paulus", dzięki czemu liczba zamieszkujących tych teren mieszkańców stopniowo rosła. Przełomowym momentem w historii Chebzia było uruchomienie w 1846 roku linii kolejowej. Połączenie komunikacyjne umożliwiło przemieszczanie się mieszkańców z okolicznych miast i miejscowości. Przystanek powstał naprzeciw istniejącej wówczas karczmy - w centrum osady robotniczej. Oficjalnie nazwano go "Morgenroth".

Przemiany przemysłowe i rosnąca liczba mieszkańców przyczyniła się do rozpoczęcia budowy dworca kolejowego w 1859 roku. Huty i kopalnia mogły dzięki temu przewozić węgiel i cynk. Chebzie stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. W latach 1912-1914 budowano dla robotników przydworcowe osiedle składające się z 32. budynków mieszkalnych. W kolejnych latach zabudowa rozrosła się o zabudowania przeznaczone dla pracowników kopalni, która funkcjonowała do 1971 roku.

Chebzie status dzielnicy miejskiej otrzymało w 1951 roku, gdy zostało włączone do gminy Nowy Bytom. W 1959 roku oficjalnie stało się częścią Rudy Śląskiej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon