Wyniki II tury: zdecydowana przewaga Pierończyka. Mercik: "Taniej byłoby wylosować zwycięzcę"

Fatalna frekwencja? Jeśli o prezydenturę walczy dwóch byłych wiceprezydentów, to trudno o emocje. Szkoda było pieniędzy na drugą turę. Gdyby panowie Mejer i Pierończyk usiedli razem przed komisją losującą i o zwycięstwie zdecydował rzut monetą, efekt byłby identyczny - wybory w Rudzie Śląskiej komentuje Henryk Mercik, szef Śląskiej Partii Regionalnej. Mamy pierwsze wyniki: w 22 komisjach Pierończyk zdecydowanie prowadzi. Ma blisko 75 poparcia.
UM Ruda Śląska
Mejer Pieronczyk

W zakończonym o godz. 21. głosowaniu, mieszkańcy Rudy Śląskiej wybrali nowego prezydenta. Po pierwszej turze faworytem był Michał Pierończyk, który zgromadził ponad 3 tys. głosów przewagi nad Krzysztofem Mejerem. Zdaniem Mercika, wybór jaki dostali dziś rudzianie, wpłynął na zainteresowanie wyborami.

- Fatalna frekwencja? To było do przewidzenia, bo druga tura nie wzbudzała praktycznie żadnych emocji. Walczyło dwóch byłych wiceprezydentów i z punktu widzenia tego, co będzie działo się w mieście, było wszystko jedno, który wygra - uważa Mercik. - Mejer i Pierończyk byli jednakowi jeśli chodzi o program, jednakowi pod kątem kontynuacji i zrobili się jednakowo prośląscy. To nie wzbudziło większego zainteresowania mieszkańców.

Szef ŚPR przed I turą nieoczekiwanie poparł posła PiS, Marka Wesołego, który - zaznaczmy - startował z własnego komitetu. Dziś mówi, że... szkoda było pieniędzy na organizowanie II tury wyborów.

- W mieście, w którym leży infrastruktura i jest nędzna oświata, szkoda pieniędzy na te wybory. Lepiej byłoby, gdyby panowie w zgodzie zasiedli przed komisją losującą, byłoby taniej, a efekt identyczny - ironizuje Mercik.

Przewidywania na dzisiejszą noc? Według Mercika, przewaga Pierończyka powinna zostać utrzymana. Nieoficjalne dane z pierwszych 22 komisji: Pierończyk zdecydowanie tę przewagę powiększa. Według obliczeń, które do nas docierają, na razie wynik to 75 proc. poparcia dla Pierończyka i 25 proc. dla Mejera.
A wyzwania dla nowego prezydenta?

- Żeby zaczął wreszcie rządzić miastem. Infrastruktura, drogi, komunikacja publiczna, oświata. To wyzwania. Wątpię, czy któremukolwiek z tej dwójki się uda, bo nie da się sprawnie zarządzać miastem, gdy ma się takie, a nie inne kadry. Natomiast co do wizji rozwoju miasta i przyszłości Rudy Śląskiej to nie zaprzątałbym sobie głowy – to temat dla tego, kto wygra wybory za rok lub półtora - uważa Mercik.
Mejer Pierończyk Banery

Może Cię zainteresować:

Zakończyły się wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej. Frekwencja raczej słaba

Autor: Michał Wroński

25/09/2022

Henryk mercik

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik poparł Marka Wesołego. Teraz komentuje: "Wyniki sondażowe rozmijają się z moimi oczekiwaniami"

Autor: Marcin Zasada

11/09/2022

Wielki piec huty Pokoj MIW 95

Może Cię zainteresować:

Panorama Śląska z wielkiego pieca huty Pokój. Jego rewitalizacja, a także przemiana w muzeum i platformę widokową kosztować ma 70 mln złotych

Autor: Michał Wroński

25/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon