Zakończyły się wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej. Frekwencja raczej słaba

Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej. O najważniejsze stanowisko w mieście rywalizowali w nich byli zastępcy nieżyjącej Grażyny Dziedzic: Krzysztof Mejer oraz Michał Pierończyk. Wstępne wyniki wyborów powinne być znane ok. godz. 23. Już teraz wiadomo jednak, że frekwencja jest marna i finalnie może okazać się niższa aniżeli dwa tygodnie temu.

M. Wroński
Mejer Pierończyk Banery

W ciągu najbliższych kilku godzin poznamy nowego prezydenta Rudy Śląskiej. Będzie on sprawował ten urząd przez najbliższe kilkanaście miesięcy – do „normalnych”, wynikających z kalendarza wyborczego, wyborów samorządowych (czyli do jesieni 2023 r. lub wiosny 2024 r. jeśli kadencja samorządowa zostanie faktycznie przedłużona).

Konieczność rozpisania przyśpieszonych wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej to efekt śmierci dotychczasowej prezydent miasta, Grażyny Dziedzic. Rządząca od 2010 r. Grażyna Dziedzic zmarła 16 czerwca.

W pierwszej turze wyborów zmierzyło się siedmiu kandydatów, spośród których ostatecznie do wyborczej dogrywki awansowali dwaj byli zastępcy prezydent Dziedzic: Michał Pierończyk (wiceprezydent miasta od grudnia 2010 r.) i Krzysztof Mejer (wiceprezydent miasta od 2015 r.).

Lepszy wynik uzyskał Pierończyk, który do II tury wszedł z 36-procentowym poparciem (zagłosowało na niego 11 590 osób). Na drugiego w stawce Mejera postawiło 8547 rudzian (o 141 więcej niż uzyskał wielki przegrany I tury, poseł Marek Wesoły), tj. 26,6 proc. głosujących.

Na razie Miejska Komisja Wyborcza nie podaje żadnych oficjalnych komunikatów na temat frekwencji w II turze głosowania. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że do godz. 15 była bardzo marna (mimo dobrej pogody) i finalnie może być niższa aniżeli dwa tygodnie temu, choć już wówczas nie była oszałamiająca (nie przekroczyła 32 proc.).

- Nie było fal głosujących po mszach – zwracają uwagę przedstawiciele Komisji.

Michał Pierończyk Krzysztof Mejer

Może Cię zainteresować:

Oficjalne wyniki pierwszej tury w Rudzie Śląskiej: Pierończyk przed Mejerem, Wesołemu zabrakło 141 głosów!

Autor: Michał Wroński

12/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Pierończyk

Michał Pierończyk nowym prezydentem Rudy Śląskiej

Krzysztof Mejer

Mejer medialny, ale „niewybieralny”? To wyjaśni dogrywka

Urszula Koszutska

Exit poll dla GW: Wygrywa Pierończyk. Koszutska: Dobry wybór

Tablica Prezydent Miasta Ruda Śląska

Ile głosów potrzeba, by zostać prezydentem miasta?

Marek wesoły

Marek Wesoły poza II turą? "Nie udało się uciec od szyldu"

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki piec i wielka kasa. Skąd weźmie ją nowy prezydent?

Tour de Mejer. Albo Ruda

Tour de Ruda w wykonaniu Mejera, czyli bieg o fotel