Wybrano prezydium i zaprzysiężono Radę Miasta Ruda Śląska

Dziś, 6 maja, radni Rady Miasta IX kadencji odebrali "stosowne papióry" - jak to rzekł Marian Makula, który uroczystą, pierwszą sesję prowadził częściowo po śląsku i obleczony regionalnie (nie wiemy, czy też częściowo) - radny Marian Makula. Na pierwszym spotkaniu boł tyż welunek przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady spośród 25 rajców wybranych głosami mieszkańców. Nie poznaliśmy za to wiceprezydentów, skarbnika i sekretarza miasta, choć... Jacek Morek został niejako przypadkiem przedstawiony jako wice. Się wyrwało...

Rm ruda slaska

Dziś, na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta nowej kadencji, ślubowanie złożyli radni oraz prezydent Michał Pierończyk. Przewodniczącym Rady Miasta wybrany został Arkadiusz Pilarz (Koalicja Obywatelska), a wiceprzewodniczącymi - Wioletta Nowak (Prawo i Sprawiedliwość) i Witold Hanke (KWW Michała Pierończyka).

- Po raz drugi staję tutaj jako wybrany prezydent miasta. Służba naszej Małej Ojczyźnie to dla mnie zaszczyt – powiedział po zaprzysiężeniu prezydent Michał Pierończyk. - Zależy mi, aby Ruda Śląska była dla mieszkańców ich miejscem na ziemi. Współpraca między prezydentem a Radą Miasta jest kluczowa dla skutecznego podejmowania decyzji dla dobra naszej społeczności. Z pewnością będą dzielić nas różnice, ale wierzę, że zawsze naszym wspólnym mianownikiem będzie Ruda Śląska i rudzianie.

Skład Rady Miasta Ruda Śląska IX kadencji

 1. Ewa Chmielewska - KWW Michała Pierończyka
 2. Jarosław Drożniewicz - KW Prawo i Sprawiedliwość
 3. Arkadiusz Grzywaczewski - KW Śląska Rodzina
 4. Witold Hanke - KWW Michała Pierończyka
 5. Katarzyna Irena Korek - KW Prawo i Sprawiedliwość
 6. Stefania Krawczyk - KW Prawo i Sprawiedliwość
 7. Anna Krzysteczko - KWW Michała Pierończyka
 8. Krzysztof Mejer - KKW Koalicja Obywatelska
 9. Anna Morajko-Fornal - KWW Michała Pierończyka
 10. Marian Makula - KKW Koalicja Obywatelska
 11. Kazimierz Myszur - KW Prawo i Sprawiedliwość
 12. Wioletta Nowak - KW Prawo i Sprawiedliwość
 13. Mariusz Pakuza - KW Prawo i Sprawiedliwość
 14. Krzysztof Piechaczek - KW Prawo i Sprawiedliwość
 15. Marcin Pierończyk - KW Prawo i Sprawiedliwość
 16. Arkadiusz Pilarz - KKW Koalicja Obywatelska
 17. Agnieszka Płaszczyk - KWW Michała Pierończyka
 18. Krzysztof Rodzoch - KKW Koalicja Obywatelska
 19. Aleksandra Skowronek - KWW Michała Pierończyka
 20. Marcin Stiller - KKW Koalicja Obywatelska
 21. Magdalena Szpotan - KWW Współpraca i Rozwój
 22. Piotr Topolski - KWW Współpraca i Rozwój
 23. Dariusz Wesoły - KW Prawo i Sprawiedliwość
 24. Łukasz Wodarski - KKW Koalicja Obywatelska
 25. Rafał Wypior - KKW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni

Na przewodniczącego RM zgłoszono kandydatury:

 • Arkadiusza Pilarza (KO)
 • Wioletty Nowak (PiS).

Piętnastu radnych zagłosowało na Pilarza.

- Jest mi niezmiernie miło, że otrzymałem ten mandat zaufania – mówił po wyborze na przewodniczącego Rady Miasta Arkadiusz Pilarz. - Najważniejsze jest dobro naszych mieszkańców. Myślę, że jesteśmy w stanie to wspólnie osiągnąć. Chciałbym, żebyśmy jako radni pokazali mieszkańcom, że nie czas na dzielenie, a czas na to, żebyśmy wspólnie pracowali, aby to miasto się rozwijało i mieszkańcom żyło się lepiej. Ja dołożę wszelkich starań, żeby tak było.

Nikt ci nie da tyle, ile my ci obiecamy

- Najważniejsze są rudzkie sprawy - powiedział prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. - Zamierzam zrealizować je z najbliższymi mi współpracownikami - wiceprezydentami, skarbnikiem i sekretarzem.

Ale bez większości w Radzie to się nie uda. Wszystko zależy więc od zakulisowych rozmów i obietnic. Mając tylko sześcioro radnych ze swojego komitetu plus dwoje ze Współpracy i Rozwoju - do większości daleko. PiS ma dziewięcioro przedstawicieli plus Arkadiusz Grzywaczewski ze Śląskiej Rodziny, a KO sześciu plus Rafał Wypior z Trzeciej Drogi. Rozkład sił w radzie wygląda więc następująco:

 • Wszyscy ludzie prezydenta - 8
 • PiS+sojusznicy- 10
 • KO+sojusznicy - 7.

O tym, że rozmowy "koalicyjne" były już prowadzone - nie ma co przekonywać. Jaki z tego wyjdzie mariaż? Kto (to akurat wiadomo), komu i co obieca lub da - dowiemy się wkrótce. A wy jak stawiacie? Kto zapomni o swoich przekonaniach i da się kupić?

VIII kadencja RM Ruda Śląska - podsumowanie

Poprzednia Rada Miasta odbyła w czasie swojej kadencji 92 sesje, w tym 24 nadzwyczajne, podjęła 1193 uchwały, przeprowadzono 552 posiedzenia komisji stałych.

- Były to lata, kiedy musieliśmy mierzyć się z wyjątkowymi wyzwaniami: zmianami w prawie ograniczającymi dochody samorządów, pandemią czy skutkami napaści Rosji na Ukrainę – podkreślał prezydent Michał Pierończyk. – Ja występowałem przed radnymi najpierw jako wiceprezydent, a po przedterminowych wyborach już jako prezydent miasta. Za nami wiele gorących dyskusji, których cel zawsze był ten sam – wypracowanie rozwiązań najlepszych dla miasta i jego mieszkańców. Bardzo za tę współpracę dziękuję.

Rada Miasta powołała 10 komisji: Rewizyjną, Budżetu i Przedsiębiorczości, Infrastruktury i Rozwoju Miasta, Ochrony Środowiska, Oświaty, Sportu i Kultury Fizycznej, Kultury, Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej, Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa oraz Skarg Wniosków i Petycji. Przewodniczącymi Rady VIII kadencji była Aleksandra Skowronek, a po zaprzysiężeniu jej na stanowisko wiceprezydenta - Kazimierz Myszur.

Poszukiwany piotr magdziak

Może Cię zainteresować:

Zaginiony Piotr Magdziak z Rudy Śląskiej. Kto widział tego mężczyznę?

Autor: Jacek Skorek

06/05/2024

Kochlowice rynek 5

Może Cię zainteresować:

Metamorfoza kochłowickiego rynku. Warto odwiedzić to miejsce w Rudzie Śląskiej!

Autor: Jacek Skorek

29/04/2024

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska 13

Może Cię zainteresować:

Industrialny kolos z Rudy Śląskiej zmieni się w atrakcję turystyczną. Na Wielkim Piecu powstanie m.in. platforma widokowa

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon