Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej zwykle rozstrzygały się w dogrywce

Niedzielne wybory w Rudzie Śląskiej będą szóstymi, w którym mieszkańcy tego miasta będą bezpośrednio wybierać swojego prezydenta. Po raz pierwszy poszli do urn 2002 roku (wcześniej prezydenta wybierała rada miasta). Co pięć dotychczasowych głosowań pozwala wnioskować o wyborczych zachowaniach i preferencjach rudzian?

www.gov.pl
Wybory

Po pierwsze to, że mimo stale topniejącej liczby mieszkańców (w ciągu ostatnich 25 lat zmniejszyła się ona o 28 tys. osób) liczba wybierających prezydenta rudzian systematycznie rośnie. Gdy w 2002 r. prezydentem po raz pierwszy zostawał Andrzej Stania w drugiej turze wyborów postawiło na niego ponad 15 tys. głosujących (jego rywala poparło blisko 9 tys. wyborców). Gdy w 2010 r. Grażyna Dziedzic „o włos” wygrywała ze Stanią w drugiej turze do urn poszło w sumie ok. 33,5 tys. osób, a kiedy w 2018 r. wybierana była na swoją trzecią kadencję, to w drugiej turze przy urnach zameldowało się łącznie ponad 40, 5 tys. mieszkańców.

Po drugie to, że do wyłonienia prezydenta niemal zawsze potrzebna jest druga tura. Scenariusze znane z Tychów, gdzie regularnie w pierwszej turze wygrywa Andrzej Dziuba, czy też z Gliwic i Katowic, gdzie w przeszłości reelekcję bez dogrywki zapewniali sobie Zygmunt Frankiewicz i Piotr Uszok w Rudzie Śląskiej raczej nie mają miejsca. Raczej, gdy jest jeden, jedyny wyjątek – w 2006 r. w pierwszej turze wyborów, z poparciem sięgającym 75 proc., zwyciężył Andrzej Stania (wtedy popierany przez PO). We wszystkich pozostałych starciach losy rywalizacji rozstrzygały się w drugiej turze – tak było w 2002 roku, gdy Andrzej Stania wygrał ze Zbigniewem Domżalskim, w 2010 roku, gdy Grażyna Dziedzic wygrała z Andrzejem Stanią, w roku 2014, gdy w II turze Grażyna Dziedzic pokonała Aleksandrę Skowronek i w roku 2018, gdy Grażyna Dziedzic wygrała z Markiem Wesołym.

Po trzecie to, że w ciągu trzech ostatnich elekcji partyjny szyld (czy partyjne poparcie) nie ułatwiał zadania kandydatom. W 2010 r. popierany przez PO Andrzej Stania przegrał prezydenturę z startującą z lokalnego komitetu Grażyną Dziedzic, cztery lata później to samo spotkało popieraną przez PO Aleksandrę Skowronek, a po kolejnych czterech latach bezskutecznie zabiegał o ten urząd startujący pod szyldem PiS-u Marek Wesoły.

Urząd miasta Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Przetrwać zimę i spiąć budżet. Oto najpilniejsze wyzwania dla prezydenta Rudy Śląskiej

Autor: Michał Wroński

08/09/2022

Debata w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Co wiemy po debacie kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej? Finanse będą problemem

Autor: Patryk Osadnik

07/09/2022

Apel "To nie jest wysypisko"

Może Cię zainteresować:

Kandydaci na prezydenta Rudy Śląskiej o budowie w mieście spalarni śmieci i o ewentualnych dopłatach do systemu gospodarki odpadami

Autor: Michał Wroński

08/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruda Śląska Urząd Miasta

Wiadomo już ilu kandydatów powalczy o prezydenturę

Aleksandra Skowronek została mianowana III zastępcą prezydenta Rudy Śląskiej

Jest trzecia wiceprezydent miasta. To Aleksandra Skowronek

Glosowanie bielszowice

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Bielszowice

Wyborywirek

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Wirek

Głosowanieurna

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Ruda

Michał Pierończyk Krzysztof Mejer

W II turze dwaj byli wiceprezydenci. Wesoły przegrał o włos

Jarosław Kaczyński

Prezes Kaczyński wskazał kogo popiera PiS w Rudzie Śląskiej