Wniosek na dowód przez internet? Od dziś już nie!

Cyfrowy odcisk palca i powrót do podpisu na dowodzie - to podstawowe zmiany w nowych dowodach osobistych. Czyli podobnie jak w przypadku nowych paszportów - w dokumencie zakodowane będą nasze linie papilarne. Wnioski na nowe dowody można składać od 2 sierpnia. W teorii. Bo prawda jest taka, że od dziś nie są już przyjmowane wnioski internetowe, a te na nowe dowody... nie będą od 2 sierpnia. Dziś rudzki magistrat dostał informację z Ministerstwa Cyfryzacji, że termin jest "nieznany".

Nowy wzor dowodu ososbistego

Unia Europejska wydała rozporządzenie w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli UE. Wchodzi w życie 2 sierpnia. To oznaczałoby, że jeszcze tylko przez kilka dni wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć elektronicznie. Potem - konieczna będzie wizyta w urzędzie i odciśnięcia palca. Ale nie w Polsce. Coś nie "pykło" i wniosków przez internet na poprzednie już składać nie nie można, a na nowe - na pewno nie od 2 sierpnia.

Co nowego w nowym?

Nowy wzór przywraca w warstwie graficznej na awersie podpis posiadacza dowodu. Z tej samej strony dokumentu, w prawym górnym rogu znajdzie się również dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE). Poza tym, że w warstwie elektronicznej będzie dodatkowo nasz identyfikator biometryczny - nie zmieni się wiele. Niemniej już poprzednie dowody "z czipem" wprowadziły wiele ułatwień. Chociażby logowanie do aplikacji mObywatel poprzez zbliżenie dokumentu do telefonu, czy nawet założenie profilu zaufanego - co dotąd wiązało się z fizyczną obecnością w placówce certyfikującej lub, w czasie pandemii - z wideorozmową z urzędnikiem. Z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną korzysta już około pięciu milionów Polaków. Szacuje się, że w tym roku urzędy wydadzą niemal 2 mln kolejnych dokumentów. 1,5 mln z nich traci bowiem wartość, a kolejne 360 tys. trafi do osób, które uzyskają w tym roku pełnoletniość.

Jak na razie nie ma informacji o tym, by posiadane przez nas "stare" dowody miały stracić ważność przed datą podaną na dokumencie.

Lepszy, ale gorszy?

Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej - formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków online. To ciekawe, jednakże ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem tej cyfrowej zagadki.

Pomyślano też o osobach, którym zdrowie lub inne powody nie pozwalają na wizytę w urzędzie. Regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Takie stacje znajdą się na terenie każdego powiatu. Rozwiązanie miało być gotowe w sierpniu tego roku i niedługo będzie testowane przez samorządy. W praktyce - po prostu urzędnik przyjedzie z komputerem, który pozwoli na zdjęcie odcisków palców" – wyjaśnił wiceminister. To na razie teoria, bo w magistracie dowiedzieliśmy się, że termin się nieco przesunie i urządzenia jeszcze nie są nawet w fazie testów.

Jedno jest pewne

Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku. Nie ma więc nerwu, niech sobie ministerstwo pracuje swoim tempem... Oczywiście nasze dowody zachowają swoją ważność. Do końca terminu ważności.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rowery elektryczne mają służyć urzędnikom z Rudy Śląskiej do pracy w terenie

Urzędnik na rowerze. Ktokolwiek widział?

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Wiataprzystankowa medium

Wiata powstanie, nie trzeba się zrzucać.