Węgiel prosto z... huty. Wnioski można składać od czwartku

"Dzięki" ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwo domowe, gminy rozpoczynają obrót węglem. Samorządy miały w tej materii możliwość wejścia w kooperację z lokalnym przedsiębiorcą. Ale Ruda Śląska się nie zdecydowała na taki wybór i... to Węglokoks zaproponował rozwiązanie. Krótko mówiąc - miasto wyda zaświadczenie, a huta - węgiel.

Po węgiel do huty? Tego jeszcze nie grali. Ale właściwie - co za różnica skąd? Takie rozwiązanie zaproponował Węglokoks, do którego należy rudzki zakład.

- Kopalnie mają własną sprzedaż węgla, a na terenie huty jest sporo wolnego miejsca. Trzeba tylko zainstalować urządzenia przesiewające i załadunkowe i może działać - mówi Jarosław Latacz z Węglokoksu.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej będzie sprzedawać węgiel dla mieszkańców po preferencyjnych cenach:

  • 1 950 zł za tonę węgla luzem
  • 2 200 zł za tonę węgla workowanego.
– Handel węglem nigdy nie był elementem działalności Huty Pokój, ale podjęliśmy się tego trudnego zadania, jako spółka Grupy Kapitałowej Węglokoks, w sytuacji kryzysu energetycznego. Musieliśmy w krótkim czasie zbudować odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by jakość węgla, jak i samej obsługi klienta stała na możliwie najwyższym poziomie – mówi Jacek Srokowski, prezes Huty Pokój.

Jak w tym rola samorządu?

Od czwartku 10 listopada w Urzędzie Miasta będzie można składać wnioski o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wypłatę dodatku węglowego lub wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zaświadczenie takie będzie niezbędne do tego, aby złożyć zamówienie na węgiel od huty.

O tańszy węgiel z Huty Pokój ubiegać się będą mogli mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy otrzymali już dodatek węglowy lub ich wniosek o taki dodatek został pozytywnie rozpatrzony, a w przypadku, gdy nie starali się o dodatek, swoje źródło ogrzewania na węgiel kamienny mają zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgodnie z ustawą, mieszkaniec tańszy węgiel będzie mógł kupić w dwóch partiach po 1,5 tony. Jeden raz do końca grudnia 2022 r., a drugi raz w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

– Ustawa dawała możliwość dystrybucji taniego węgla także samorządom. My wybraliśmy wariant współpracy z lokalnym przedsiębiorcą, w tym przypadku Hutą Pokój. Było to najbardziej rozsądne i racjonalne rozwiązanie. Huta posiada odpowiednie do tego zaplecze, a także ma możliwość organizacji transportu węgla bezpośrednio linią kolejową – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Wnioski będą przyjmowane w budynku B rudzkiego magistratu (Niedurnego 46). Tak też mieszkańcy otrzymają zaświadczenia potwierdzające wypłatę dodatku węglowego lub przyznanie świadczenia, bądź wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

– Takie zaświadczenie będzie niezbędne do tego, aby złożyć zamówienie na węgiel. Będzie ono wydawane maksymalnie do 14 dni od momentu złożenia wniosku. Będziemy informować mieszkańców o terminie odbioru przygotowanych zaświadczeń – tłumaczy wiceprezydent Jacek Morek.

Co dalej, gdy już mamy kwit?

Mając zaświadczenie z urzędu - można złożyć zamówienie na węgiel. Formularz można oddać w Hucie Pokój, w Rejonach Eksploatacji Budynków nr 1, 2, 3 ,4, 5 MPGM TBS oraz w budynku „B” Urzędu Miasta.

– W ten sposób mieszkaniec odbierając w urzędzie miasta zaświadczenie o przyznanym dodatku węglowym lub wpisie do CEEB, będzie mógł na miejscu złożyć także komplet dokumentów niezbędny do tego, aby zamówić węgiel – informuje Jacek Morek.

Następnie trzeba zapłacić przelewem. Po zaksięgowaniu wpłaty mieszkaniec otrzyma sms oraz e-mail z informacją o terminie odbioru węgla. Odebrać trzeba samodzielnie lub upoważnić przewoźnika. Oczywiście na odpowiednim formularzu.

Odbiór węgla odbywać się będzie przez wjazd bramą „4” Huty Pokój od strony ul. Niedurnego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon