Wakacje to idealny czas na sporty wodne. Sprawdź gdzie warto się wybrać na kajaki w aglomeracji śląskiej

Kajakarstwo to jedna z tańszych form aktywności. Sprzęt nie jest drogi, można go wypożyczyć. Nie potrzebujemy licencji ani kursów na spływ, nie jest też konieczna wysoka forma fizyczna aby dobrze się bawić podczas spływu. W aglomeracji śląskiej na kajaki można się udać np. nad Małą Panew, Kanał Gliwicki, Kłodnicę czy rzekę Pilicę.

Mało jest sportów, które zapewniają tak bliski kontakt z naturą jak spływ kajakowy. Jak podaje PTTK, kajakarstwem w Polsce zajmuje się od 4 do 5 mln osób. Mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, ponad 10 tys. km rzek, jezior i kanałów nadających się do spływów, blisko 800 km dróg wodnych. Kajakarstwo nie jest specjalnie wymagające, łatwo dostosować tempo spływu do własnych możliwości, a różnorodność akwenów sprawia, że zależnie od potrzeb można wybrać rzekę o spokojnym nurcie i pozbawioną większych przeszkód.

Przedstawiamy cztery miejsca w obrębie aglomeracji śląskiej, gdzie możemy wypożyczyć kajaki i udać się na spływ.

1. Spływ rzeką Mała Panew

Szlak kajakowy na Małej Panwi jest niesamowicie malowniczy. Rzeka Mała Panew, jest prawym dopływem górnej Odry. Dolinę Małej Panwi otaczają tereny leśne, łąki, polany, torfowiska. Rzeka ta posiada urozmaicony bieg, malowniczo ukształtowane brzegi, które sprawiają, że bywa nazywana „opolską Amazonką”. Dolina Małej Panwi to cenny chroniony obszar Natura 2000. Na Odcinkach rzeki, na których poprowadzone są trasy zazwyczaj głębokość wody nie przekracza jednego metra, i przeważnie sięga dorosłemu człowiekowi do kolan.

Na Małej Panwi działa 10 firm z którymi możemy zorganizować spływ kajakowy.

W weekendy spływy rozpoczynają się o pełnych godzinach od 9:00 do 17:00. Godziny spływów w tygodniu są uzgadniane indywidualnie

Najpopularniejsze trasy spływu:

 • Żyłka - Krupski Młyn 10 km / 4-5 h płynięcia
 • Żyłka - Kielcza 18 km / 5-7h płynięcia
 • Potępa - Krupski Młyn 12 km / 3,5 -4h płynięcia
 • Ziętek - Kielcza 9 km / 3-4 h płynięcia
 • Krupski Młyn - Kielcza 8 km / 2-3 h płynięcia
 • Kolonowskie – Staniszcze Małe 4km/ 55 min płynięcia
 • Kolonowskie – Staniszcze Małe – Krasiejów 8km/ 2,5 h płynięcia
 • Zawadzkie – Kolonowskie 14km /4,5 h płynięcia

Cena za kajak:

 • Kajak 2- osobowy 60 zł
 • Kajak 1- osobowy 40 zł

Po przypłynięciu na metę zapewniony jest podwóz uczestników na start.

Mała Panew
splywkajakowy24.pl

2. Spływ rzeką Kłodnica

Spływ kajakowy Kłodnicą ma miejsce w samym sercu Śląska. Rzeka wypływa z Wyżyny Śląskiej. Jej długość to 80 km. Rzeka o malowniczym i podgórskim charakterze biegnie przez łąki oraz tereny leśne.

Kłodnica rozpoczyna swój bieg w Katowicach. Przepływa przez Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice. Dalej płynie do jeziora Dzierżno Duże, z którego po fenomenalnym oczyszczeniu i filtracji znowu wpada do Kanału Gliwickiego. Za śluzą Dzierżno wody Kłodnicy płyną częściowo Kanałem, a częściowo mieszają się z wodami Jeziora Pławniowickiego. Od tego miejsca Kłodnica płynie jednorodnym korytem do Kędzierzyna-Koźla, zasilając wody Odry.

Spływy kajakowe organizowane są zaledwie 25 km od Gliwic.

Kłodnica charakteryzuje się licznymi bystrzami podgórskimi. Można czasem spotkać na swej drodze, przeszkody w postaci powalonych drzew, a liczne
zakola uatrakcyjnią czas podczas spływu. Kolejnym atutem tej rzeki to wyższy poziom wody, niż na innych rzekach na południu Śląska, dzięki temu nie napotyka się tu mielizn, lub sytuacji gdzie trzeba będzie ciągnąć kajak po piasku.

Każda trasa posiada inną charakterystykę. Rzeką mogą płynąć zarówno dorośli jak i dzieci

Najpopularniejsze trasy spływu:

 • Rudziniec - Sławięcice 8 km / 2,5 h płynięcia
 • Ujazd - Sławięcice 2 km / 45 min płynięcia
 • Sławięcice - Lenartowice 8 km / 2-2,5h płynięcia
 • Ujazd - Lenartowice 10 km / 3 h płynięcia

Cena za kajak:

 • Kajak 1-osobowy. od 60zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.
 • Kajak 2-osobowy. od 70zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.
 • Kajak 3-osobowy. od 90zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.
 • Śluzowanie. Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.

Po przypłynięciu na metę zapewniony jest podwóz uczestników na start.

Kłodnica
kajaki-slaskie.pl

3. Spływ kanałem Gliwickim

Kanał Gliwicki to najnowocześniejsza droga wodna w Polsce. 42 kilometry dobrej zabawy, a po drodze 6 śluz. Woda w Kanale Gliwickim jest stojąca i stan wody jest generalnie niezmienny. Czystość wody od portu do Dzierżna pozostawia wiele do życzenia. Po przepłynięciu śluzy Dzierżno woda diametralnie poprawia swoją czystość.

Spływy kajakowe Kanałem Gliwickim zachwyciły niejednego turystę pięknymi widokami i licznym ptactwem wodnym. Spotkać tu można takie ptaki jak perkozy, czaple siwe, kormorany i łabędzie.
Podczas spływu kajakowego Kanałem Gliwickim, jest okazja ujrzeć pływające barki z węglem i żwirem a także motorówki. Brak przeszkód, dobra infrastruktura turystyczna umożliwia organizację niezapomnianych wyprawa dla rządnych przygód turystów.
Nie lada atrakcja to przepłynąć przez śluzy, w których woda obniża się bądź podnosi o 10 metrów, co robi na wszystkich wrażenie.

Wodny szlak Kanału Gliwickiego rozpoczyna się poniżej śluzy Łabędy na prawym brzegu Kanału. W zależności od wyboru trasy spływu możemy zmienić miejsce startu jak i mety. Kanał posiada 6 śluz, a odległość między nimi wynosi około 6 km. Przepłynięcie 1 odcinka to czas około 2 godz.

Trasy spływu:

 1. Gliwice (Łabędy) - Pławniowice 11 km / 4-5 h płynięcia
 2. Pławniowice - Ujazd 10 km / 3 h płynięcia
 3. Gliwice(Łabędy) - Ujazd 22 km / 4-5 h płynięcia

Po przypłynięciu na metę zapewniony jest podwóz uczestników na start.

Cena za kajak:

 • Kajak 1-osobowy od 60zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.
 • Kajak 2-osobowy od 80 zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.
 • Kajak 3-osobowy lub kanu od 90zł Cena jest uzależniona od długości i czasu trwania.

Przed wypłynięciem należy dokonać opłaty za śluzowanie.

Kanał Gliwicki
Kajakomania.pl

4. Spływ rzeką Pilicą w gminie Szczekociny

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły, ma długość 340 km. Wypływa z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nad miastem Pilica. Koryto często meandruje wśród łąk i lasów, tworząc tym samym liczne zakola i wysepki. Górny bieg rzeki (obejmujący poniższe trasy) jest kręty, występują na nim powalone drzewa, wystające korzenie, a także mielizny przy niższym stanie wody. Pilica przepływa przez 3 parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski, a wszystkie poniższe trasy są objęte obszarem Natura 2000. Dzika flora i fauna, malownicze krajobrazy oraz urokliwy klimat - to z pewnością atuty Pilicy. Koryto jest bardzo urozmaicone, w większości naturalnie meandrujące z licznymi wysepkami, zakolami, odnogami.

Rzeka bardzo kręta, malownicza z bogactwem przyrodniczym, jednak należy pamiętać że to jej górny bieg i pokonanie meandrów, oraz powalonych drzew w nurcie wymaga pewnego wysiłku i rozwagi w manewrowaniu kajakiem. Na uregulowanym odcinku szerokość około 8-9m, naturalne koryto waha się od 5 do 12m.

Trasy spływu:

 • Przełęk- Łysków 10km/ 2,5 h płynięcia
 • Szczekociny- Przyłęk 15km / 5 h płynięcia

Cena za kajak:

 • Kajak 1-osobowy 50zł
 • kajak 2- osobowy 80zł

Po przypłynięciu na metę zapewniony jest podwóz uczestników na start.

Pilica
kajakiempopilicy.pl

Co ze sobą zabrać na spływ kajakowy?

Jeśli chodzi o sprzęt, to turyści mają do dyspozycji jednoosobowe oraz dwuosobowe kajaki, w których znajduje się dodatkowo miejsce dla dziecka. Organizatorzy proponują turystom również m.in. transport sprzętu i uczestników do miejsca rozpoczęcia spływu czy też organizację biwaku.

Zgodnie z regulaminem, każdy uczestnik spływu powinien mieć m.in. okulary przeciwsłoneczne, odzież na zmianę, buty, w których można wejść do wody, napoje chłodzące oraz wysokokaloryczną żywność.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sanok

Wycieczka w Bieszczady? Przystań w Sanoku!

Cyrk

W Rudzie będzie cyrk

Zdjęcie Główne

Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje dla każdego

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

Zdjecie główne TG

Gdzie spędzić wakacje? Oczywiście w Tarnowskich Górach!

Zdjęcie Główne Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Przygoda dla każdego!