Nowy budynek szkoły w Bielszowicach będzie jak drzewo z gałęziami. Każda sala z dziedzińcem

Został ogłoszony przetarg na budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu, będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby placówki.

Nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach powstanie na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie będą korzystać do czasu zrealizowania inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji, stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu w przyszłości mają powstać boiska szkolne.

Temat budowy nowej siedziby nie jest nowy, pojawił się wiosną 2018 r. Wtedy, podczas swojego dzielnicowego spotkania, prezydent miasta Grażyna Dziedzic zadeklarowała dokładną analizę dotyczącą dalszych losów dotychczasowego, mocno doświadczonego przez szkody górnicze, budynku szkoły.

- Budynek ten przez lata eksploatacji górniczej został już tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont obiektu albo budowa nowej szkoły. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy i gmach ponownie będzie musiał być poddany naprawie – tłumaczy prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Dodatkowo dzięki temu, że budynek wybudowany zostanie od podstaw, będziemy mogli w nim utworzyć oddziały przedszkolne i w ten sposób zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta – dodaje.

W konsultacjach architektonicznych uczestniczyli rodzice i pracownicy szkoły

Na etapie projektowania rozwiązania architektoniczne były konsultowane zarówno z rodzicami, jak i pracownikami szkoły. Uwagi te odzwierciedlenie znalazły w ostatecznym kształcie opracowania. Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której niczym gałęzie drzewa, odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne:

  • istniejąca sala gimnastyczna,
  • klasy 4-8,
  • klasy 1-3,
  • przedszkole.
- Każda ze stref organizacyjnych, dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Prawie 3 tys. m2 będzie mieć nowa szkoła

Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne.

- Zgodnie z założeniem, projektowana szkoła ma być obiektem w skali dziecka, w którym uczniowie poruszają się wyłącznie po jednej kondygnacji – tłumaczy Piotr Janik.

W części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli sami ustalić, jak będzie wyglądać przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Przedsięwzięcie to władze Rudy Śląskiej realizować zamierzają ze środków z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo miasto na realizację zadania pozyskało 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon