W mieście odbędzie się wydarzenie pn. Miedzianka Po Drodze. To wędrowny festiwal literacki

W Rudzie Śląskiej odbędzie się "Miedzianka Po Drodze". To wędrowny festiwal literacki organizowany przez Fundację Instytut Reportażu. Wydarzenie odbędzie się w ośmiu miastach w województwie śląskim, a do Rudy zawita pod koniec sierpnia.

Miedzianka Po Drodze
Miedzianka Po Drodze

Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej

28 sierpnia w Rudzie Śląskiej odbędzie się wydarzenie pn. "Miedzianka Po Drodze". Festiwalowy dzień wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, kino letnie, spacery i zajęcia dla dzieci. Tematem tegorocznej edycji będzie literatura niepraktyczna. Pełny harmonogram wydarzeń zostanie opublikowany w sierpniu.

- Wczoraj (23 maja) na spotkaniu autorskim w Stacja Biblioteka Filip Springer ogłosił, że Ruda Śląska będzie kolejnym miastem na trasie naszego festiwalu. W zamian dostał bryłkę szlaki. No można i tak to załatwić - ogłosili organizatorzy wydarzenia.

Od 2022 roku festiwal zmienił swoją formę na wędrowną. Już po raz drugi festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. - Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo - tłumaczą organizatorzy. Trasa tegorocznego festiwalu będzie przebiegała następująco:

  • 26 sierpnia - Miedzianka
  • 27 sierpnia - Gliwice
  • 28 sierpnia - Ruda Śląska
  • 29 sierpnia - Bytom
  • 30 sierpnia - Zabrze
  • 31 sierpnia - Tychy
  • 1 września - Dąbrowa Górnicza
  • 2 września - Zawiercie

Rozmowy ze spotkań z autorami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Redakcja festiwalu przygotowała także specjalne, cyfrowe wydanie Pisma na drogę. W środku mnóstwo o literaturze niepraktycznej, teksty gości festiwalu i turystyczno-krajoznawcze polecenia z festiwalowej trasy. Można je pobrać tutaj.

Gospodarzami na trasie festiwalu są: Centrum Kultury Victoria, Miasto Racibórz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Miasto Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, Zajezdnia Kultury oraz Gmina Tarnowo Podgórne.

Cosmicon zaprasza do Planetarium. Albo odwrotnie :)

Może Cię zainteresować:

Gwiezdne Wojny i nie tylko. Planetarium Śląskie zaprasza na Cosmicon!

Autor: Jacek Skorek

05/05/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon