Uwaga! Złodzieje oznaczają mieszkania w Rudzie Śląskiej!

W minionym tygodniu rudzka policja otrzymała kilka zgłoszeń o dziwnych znakach, jakie pojawiły się w klatkach schodowych i przy mieszkaniach. Bądźcie czujni - tak złodzieje oznaczają potencjalne ofiary! Zgłoszenia pochodziły z Halemby.

Policja ostrzega - do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Zanim kogoś okradną, złodziej obserwują swoje ofiary. I często właśnie "znakują".

- Pozostawione znaki mogą mieć różne znaczenie dla osób, które chcą popełnić przestępstwo na naszą szkodę. Warto w takich sytuacjach odpowiednio reagować, np. poprzez usunięcie podejrzanego znaku lub rozmowy z sąsiadami, tak aby wszyscy mieszkańcy byli bardziej wyczuleni na wskazane przypadki. Warto ze sobą rozmawiać, tak aby najbliższe sąsiedztwo miało wiedzę na temat naszego wyjazdu wakacyjnego - mówi sierż. szt. Mateusz Pandzioch z KMP w Rudzie Śląskiej.

Oznaczenia w klatkach schodowych czy przy drzwiach wejściowych - na przykład wykonane ołówkiem lub czarną kredką nad dzwonkiem - są dla złodziei sygnałem. Jeśli mieszkaniec ją zetrze - ktoś jest w domu. Jeśli kreska nie zniknie - wkrótce może się pojawić druga. A to znak, że w domu nikt nie bywa od kilku dni. Rozejrzyjcie się, czy ktoś nie pomazał wam okolic drzwi. To może nie być dziecięcy wybryk, tylko ślad po obserwatorze!

Policja ostrzega - bądźcie uważni

  • Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
  • Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
  • Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.
  • Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
  • Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

Zobaczcie na zdjęciu, jak może wyglądać taki znak zostawiony dla złodziei.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Asp. szt. Andrzej Poniszowski zmarł nagle w wieku 44 lat...

Odszedł na wieczną służbę. Pożegnali zmarłego kolegę

Kontrole w okolicach przejść dla pieszych trwały cały dzień

Od rana na rudzkich drogach "Akcja Pieszy"

Włamywacz wydał pasera, sprzęt wrócił do właściciela

Kraść sprzęt zawodnikowi taekwondo? Spore ryzyko...

Sporo mandatów za prędkość było w strefie 30

NURD - podsumowanie

Bezdomny włamywacz z Rudy Śląskiej przyznał się do 20 kradzieży

Koniec włamań na ogródkach? Złodziej złapany!

Poszukiwany złodziej z Rossmana

Taka to "elita"

Speed3

26-latek uderzył w latarnię. Mandatowy rekord w 3 dni!