Uwaga! Złodzieje oznaczają mieszkania w Rudzie Śląskiej!

W minionym tygodniu rudzka policja otrzymała kilka zgłoszeń o dziwnych znakach, jakie pojawiły się w klatkach schodowych i przy mieszkaniach. Bądźcie czujni - tak złodzieje oznaczają potencjalne ofiary! Zgłoszenia pochodziły z Halemby.

Policja ostrzega - do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także kiedy jesteśmy w pracy. Zanim kogoś okradną, złodziej obserwują swoje ofiary. I często właśnie "znakują".

- Pozostawione znaki mogą mieć różne znaczenie dla osób, które chcą popełnić przestępstwo na naszą szkodę. Warto w takich sytuacjach odpowiednio reagować, np. poprzez usunięcie podejrzanego znaku lub rozmowy z sąsiadami, tak aby wszyscy mieszkańcy byli bardziej wyczuleni na wskazane przypadki. Warto ze sobą rozmawiać, tak aby najbliższe sąsiedztwo miało wiedzę na temat naszego wyjazdu wakacyjnego - mówi sierż. szt. Mateusz Pandzioch z KMP w Rudzie Śląskiej.

Oznaczenia w klatkach schodowych czy przy drzwiach wejściowych - na przykład wykonane ołówkiem lub czarną kredką nad dzwonkiem - są dla złodziei sygnałem. Jeśli mieszkaniec ją zetrze - ktoś jest w domu. Jeśli kreska nie zniknie - wkrótce może się pojawić druga. A to znak, że w domu nikt nie bywa od kilku dni. Rozejrzyjcie się, czy ktoś nie pomazał wam okolic drzwi. To może nie być dziecięcy wybryk, tylko ślad po obserwatorze!

Policja ostrzega - bądźcie uważni

  • Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
  • Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
  • Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.
  • Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
  • Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.

Zobaczcie na zdjęciu, jak może wyglądać taki znak zostawiony dla złodziei.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon