Utrudnienia na Karmańskim już od poniedziałku!

W najbliższy poniedziałek, 5 września, rozpoczną się zapowiadane prace modernizacyjne ulicy Wolności w Rudzie Śląskiej. Co to oznacza dla kierowców?

Zmiany w organizacji ruchu są nieuniknione. Wprawdzie przez przebudowywane skrzyżowanie, które zostanie zamienione w rondo - będzie można przejeżdżać jednym pasem, wyłączony zostanie wylot ulicy Zabrzańskiej w kierunku Chebzia. Wyłączenie nie będzie dotyczyć tylko komunikacji miejskiej. Pozostali kierowcy muszą skorzystać z objazdów.

Przebudowa Wolności - etapy

W pierwszym etapie inwestycji drogowcy zajmą się stworzeniem ronda na Karmańskim, a także przebudową odcinka od skrzyżowania do ronda przy ul. Magazynowej. Modernizacja całej ul. Wolności zakończyć się ma w 2024 roku, choć główny wykonawca, firma Drogopol, spodziewa się ukończenia przed terminem zawartym w warunkach przetargu.

Pierwsza faza robót:

  • zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wolności, 1 Maja i Zabrzańskiej.
  • wyłączenie sygnalizacji świetlnej oraz zawężenie w obrębie samego skrzyżowania ulic Wolności i 1 Maja do jednego pasa w danym kierunku
  • wyłączenie z ruchu Zabrzańskiej na odcinku ok. 250 m od skrzyżowania w kierunku Chebzia
  • roboty na odcinku ul. Wolności w kierunku ronda przy ul. Magazynowej i Brańskiego.

W związku z zamknięciem Zabrzańskiej do Chebzia - sugerowany objazd w tym kierunku poprowadzony zostanie ul. 1 Maja oraz fragmentem trasy N-S, natomiast kierowcy jadący od strony Rudy będą mogli do Chebzia dojechać ul. Magazynową i ul. Kokotek.

Samo skrzyżowanie będzie przejezdne, ale po jednym pasie.

- Taki sposób organizacji ruchu pozwoli na przeprowadzenie prac związanych z budową ronda turbinowego w miejscu dotychczasowego skrzyżowania. To oczywiście wiąże się z przebudową całej infrastruktury podziemnej i wytyczeniem nowego śladu jezdni – tłumaczy Łukasz Szałyga, kierownik budowy z firmy Drogopol Sp. z o.o.

Z kolei prace na Wolności w kierunku ronda przy Magazynowej rozpoczną się od likwidacji nieczynnego torowiska, a następnie budowy nowej kanalizacji. Ruch jezdnią będzie utrzymany w dotychczasowej formie.

Przebudowa Wolności - co powstanie?

Zmodernizowana ulica Wolności zyska nową, skorygowaną konstrukcję drogi. Na Karmańskim powstanie rondo turbinowe, w ciągu ulicy - nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe, nowe oświetlenie LED, rozdzielone będą kanalizacje sanitarna i deszczowa, zniknie torowisko.

– Dodatkowa sygnalizacja świetlna zostanie zainstalowana na skrzyżowaniu ulic Wolności, Kościelnej i Wieniawskiego. Powstaną również miejsca postojowe – informuje Renata Krusz, zastępca naczelnika Wydziału Dróg i Mostów. - Dodatkowo w ramach inwestycji przebudowana zostanie także ul. Starowiejska, gdzie powstanie m.in. nowa kanalizacja.

Koszt wszystkich robót budowlanych wyniesie 60 mln zł, z czego 12,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon