Udawała policjantkę, wyłudziła 200 tysięcy złotych. Mieszkaniec Rudy Śląskiej oszukany

Mieszkaniec Rudy Śląskiej dał się nabrać na historię przedstawioną mu przez podszywającą się pod policjantkę oszustkę. Informacja, jaką uzyskał, była tą samą, przed którą wciąż przestrzegają policjanci i wszystkie media.

We wtorek (11 maja 2021 r.) fałszywa funkcjonariuszka policji zadzwoniła pod numer telefonu rudzianina i przy pomocy swoich współpracowników wyłudziła od niego prawie 200 tysięcy złotych. Pomogła jej sama ofiara, która, by uchronić swe oszczędności, przekazała je oszustom do znakowania.

- Prosimy wszystkich, a szczególnie osoby starsze, o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon - apeluje rudzka policja

Dał się nabrać przez oszustkę podszywającą się pod policjantkę

Mieszkaniec Rudy Śląskiej dał się nabrać na historię przedstawioną mu przez podszywającą się pod policjantkę oszustkę. Informacja, jaką uzyskał, była tą samą, przed którą wciąż przestrzegają policjanci i wszystkie media. Rzekomo przestępcy mieli dysponować podrobionym dowodem osobistym na jego nazwisko i chcieć zaciągnąć w banku kredyt.

Przerażony mężczyzna w trakcie rozmowy wyjawił oszustce, że pieniądze trzyma w domu. Wówczas padła propozycja, aby przekazać gotówkę policjantom, którzy się do niego zgłoszą, a oni po znakowaniu banknotów zwrócą je. Po dwóch godzinach kwota bliska 200 tysięcy była już w rękach przestępców. Kontakt z pseudopolicjantką się urwał.

- Oszukany rudzianin zgłosił się do rudzkiej komendy, aby odzyskać przekazane pieniądze. Zapytany, czy słyszał o tego typu oszustwach, odpowiedział oczywiście twierdząco. Przy takich sprawach rodzi się pytanie, dlaczego ludzie, którzy słyszeli o oszukańczej metodzie przestępców, dają się nabrać na takie historie i przekazują im oszczędności swojego życia ? - zastanawiają się policjanci z rudzkiej komendy

Jeżeli pojawia się podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, należy pamiętać o następujących środkach ostrożności:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę poprzez odłożenie słuchawki, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon