Trzecia dawka szczepionki wydłuża certyfikat covidowy!

Jeszcze w ubiegłym tygodniu nic się w tej materii nie zmieniało - przypominająca dawka szczepionki - trzecia, lub druga w przypadku osób zaszczepionych preparatem Johnson&Johnson - nie wydłużały terminu ważności certyfikatu covidowego. A to oznaczało, że osoby zaszczepione w pierwszym rzucie, tak naprawdę już w styczniu zostałyby bez covidowych "uprawnień". To się zmieniło.

Szczepienie policja

Do minionej soboty nie było decyzji, jak dawka przypominająca szczepionki ma wpływać na ważność covidowego certyfikatu. Osoby, które się nią zaszczepiły - ze zdziwieniem zauważyły, że termin niezmiennie upływa... po roku od przyjęcia drugiej (lub pierwszej J&J) dawki. Dla wielu pracowników służby zdrowia i innych, mających kontakt z chorymi, oznaczało to, że w styczniu ich certyfikaty stracą ważność. Powód?

"Przyjęcie trzeciej (lub dodatkowej drugiej) dawki szczepionki nie jest obecnie odnotowywane w UCC ze względu na brak międzynarodowych ustaleń dotyczących okresu ważności certyfikatu w takiej sytuacji. Jeśli zostanie wypracowany międzynarodowy standard uznawania kolejnych dawek, to Unijne Certyfikaty COVID wydawane w Polsce zostaną uzupełnione o stosowne dane, a ich ważność zostanie przedłużona" - podawało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wydłuża certyfikaty Covid-19

Nie czekając na decyzje Unii Europejskiej - Ministerstwo Zdrowia, w oparciu o rekomendację Rady Medycznej, zdecydowało się w minioną sobotę, 13 listopada, na wydłużenie obecnych certyfikatów dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą. Obejmuje to każdego - w tym osoby, które przyjęły kolejną dawkę przed wejściem w życie decyzji resortu.

Skierowanie w Internetowym Koncie Pacjenta i nowy certyfikat

Przypomnijmy - od 2 listopada, każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i od pełnego szczepienia upłynęło co najmniej pół roku - może zgłosić się po dawkę przypominającą. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie. Wydłużone o rok certyfikaty powinny się pojawić na IKP oraz aplikacji mObywatel najpóźniej po 14 dniach od przyjęcia kolejnej dawki - można je pobrać i wydrukować samodzielnie lub poprosić o wydrukowanie w placówce lub punkcie szczepień.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szpital Tymczasowy w Pyrzowicach

Co dalej z COVID-em, służbą zdrowia i szczepieniami?

Szczepimysie

Trzecia dawka już bez ograniczeń

Konfa

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe obostrzenia

Maseczka

Nie ważne, co myślicie o koronawirusie - nie lekceważcie go

Szczepienie

Sprawdź, w których aptekach możesz się zaszczepić

Zembala

Błagam, szczepcie się! - pisze Michał Zembala,...

Lockdown

Nowe obostrzenia od soboty. Co będzie zamknięte?