Tego nam zazdroszczą, czyli kranówka z Rudy Śląskiej

Niewiele powodów do zazdrości mają mieszkańcy innych miast wobec Rudy Śląskiej. Niewątpliwie jest nią jednak nasza kranówka. Woda z rudzkich kranów niczym nie ustępuje butelkowanej. I jeśli akurat nie przytrafi się jakaś awaria rurociągu - nadaje się do picia bez przegotowania!

PWiK Ruda Śląska
Woda w Rudzie Śląskiej nadaje się do picia wprost z kranu

Woda dla naszego miasta produkowana jest w Zakładzie Uzdatniania Wody Goczałkowice i Dziećkowice oraz Stacji Uzdatniania Wody Czaniec. Dalej przez Mikołów trafia do Rudy Śląskiej. Północne dzielnice miasta są z kolei zaopatrywane przez Stację Uzdatniania Wody Bibiela. Pochodzi z ujęć głębinowych i posiada dużo minerałów.

Dlaczego woda w Rudzie Śląskiej jest taka dobra?

Teoretycznie - powinna być tak samo dobra w większości miast aglomeracji śląskiej. Bo w 80 procentach pochodzi z ujęcia na kaskadzie Soły w Czańcu. Fakt, że to górska woda źródlana na pewno podnosi jej jakość.

Jak wynika z cyklicznie prowadzonych przez Sanepid badań - w południowych i centralnych dzielnicach naszego miasta woda zawiera niskie stężenia jonów wapnia i magnezu, więc jest miękka. Natomiast woda dostarczana do północnych dzielnic - Rudy i Orzegowa - jest dużo twardsza. Twarda woda zawiera wysokie stężenie minerałów, tworząc osad zwany „kamieniem”. Można za to powiedzieć, że jest bardzo "mineralna". Niezależnie jednak od miejsca - ma pH na poziomie 7,5 i nadaje się do picia wprost z kranu. Nie trzeba stosować filtrów ani gotowania przed jej spożyciem. Praktycznie nie różni się od tej, którą możemy kupić w sklepach.

Rury i krany wpływają na jakość

Nie jest jednak tajemnicą, że wiele zależy od tego, jakimi rurami trafi do naszych mieszkań. Jeśli instalacja wodociągowa w budynku jest w kiepskiej kondycji - również nasza woda może nabrać pewnych "smaczków". Na to jednak większość z nas wpływu nie ma. Warto jednak zadbać o końcówki kranów. To w nich bowiem - na nie czyszczonych sitkach, filtrach czy perlatorach - mogą rozwijać się drobnoustroje. Również po dłuższej nieobecności w domu - zanim napijemy się wody, warto odkręcić wszystkie krany na 2-3 minuty, by stojąca długo w rurach woda spłynęła.

Na upał - najlepsza kranówka!

Przy obecnych temperaturach ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Idealnie sprawdzi się rudzka kranówka z dodatkiem cytryny i mięty! Jest też aspekt ekonomiczny - litr wody z kranu to około 0,6 grosza. Ile kosztuje niegazowana w sklepie - wiecie sami.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon