Śmierć prezydent miasta i przedwczesne wybory. Rok 2022 w Rudzie Śląskiej był czasem wielu zmian

W nowy rok weszliśmy z nowym wariantem wirusa Covid-19, uchwałą antysmogową i taryfikatorem mandatów, Polskim Ładem i sporym zamieszaniem w przepisach skarbowych, referendum strajkowym w kopalniach PGG oraz wysypem internetowych oszustw. 2022 w Rudzie Śląskiej upłynął też pod znakiem drogowych inwestycji i remontów oraz przedterminowych wyborów prezydenckich.

Ruda Śląska

24 lutego wybuchła wojna w Ukrainie. Wybuchły też ceny paliwa. Ruda Śląska dołączyła się do akcji pomocy uchodźcom.

W nocy z 3 na 4 marca zmarła Elżbieta Żurek, rudzka społeczniczka i nauczycielka. Od dwóch lat walczyła z nowotworem. Mimo choroby do końca uczyła i pomagała innym.

To był rok remontów dróg. Czarnoleśna, Wyzwolenia, Solidarności, Wolności, 1-go Maja - można wyliczać kolejne drogi, za które zabrano się, niestety, prawie jednocześnie. Ale będzie lepiej. W niektórych miejscach już jest.

Nowy fotoradar. Na zakręcie mistrzów

Na rudzkim odcinku DTŚ zainstalowano fotoradar. W ciągu pierwszego miesiąca zrobił ponad 2 tysiące zdjęć. Ale podsumowując rok, trzeba przyznać, że zdarzeń na tak zwanym "zakręcie mistrzów" jest zdecydowanie mniej.

16 czerwca zmarła prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. Urząd sprawowała 12 lat - najdłużej spośród rudzkich włodarzy. Niedługo potem władzę komisaryczną w mieście objął Jacek Morek. Ruda Śląska zaczęła się przygotowywać do wyborów prezydenckich.

Do walki o fotel prezydenta zarejestrowało się 16 komitetów wyborczych. Ostatecznie na placu boju pozostało siedmioro kandydatów, którzy zebrali wystarczającą liczbę głosów.

Do walki o fotel stanęli dwaj wiceprezydenci

11 września w Rudzie Śląskiej przeprowadzono wybory prezydenckie. W pierwszej turze wygrał Michał Pierończyk, drugi wynik zdobył Krzysztof Mejer, trzeci - Marek Wesoły. Konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów.

25 września, w drugiej turze wyborów, zdecydowane zwycięstwo odniósł Michał Pierończyk, pokonując rywala, Krzysztofa Mejera. Na Pierończyka zagłosowało 73 procent biorących udział w wyborach. Frekwencja wyniosła 25,13. Władzę w mieście przejęła przedziwna koalicja wszechpartii ze zdecydowaną większością w miejskiej radzie.

Kino "Patria" w Nowym Bytomiu zawiesiło działalność z powodów ekonomicznych. Rosnące ceny węgla i prądu zmusiły właścicielkę do podjęcia tej trudnej decyzji. Kino działało od 1937 roku.

W całym kraju, również w Rudzie Śląskiej - oszczędności. Dziś nie będzie sylwestra na rynku. A co przyniesie Nowy Rok?

Grażyna Dziedzic odeszła po długiej i ciężkiej chorobie

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

17/06/2022

Michał Pierończyk

Może Cię zainteresować:

Michał Pierończyk nowym prezydentem Rudy Śląskiej. W II turze zdobył ponad 18 tys. głosów

Autor: Michał Wroński

25/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon