Szykują się zmiany w autobusowej sieci połączeń. Zniknie linia 82 z Rudy Śląskiej do Tychów

Od najbliższej soboty, 25 listopada, ulegnie "optymalizacji" sieć połączeń autobusowych na południu naszego regionu. Między innymi w Tychach, Mikołowie i Rudzie Śląskiej. Co to oznacza dla mieszkańców naszego miasta? Zniknie bezpośrednie połączenie z Tychami, które od lat zapewniała linia 82.

ZTM
Od soboty zniknie z siatki połączeń linia 82

Informacją o nadchodzących zmianach podzielił się z nami o świcie Czytelnik.

- Od 25 listopada likwidacja jedynej bezpośredniej linii autobusowej 82 relacji Ruda Śląska-Tychy, szumnie nazwana optymalizacją! Jak dojechać od soboty do pracy w Tychach? - pyta Sławomir.

Zapytany o to rzecznik ZTM uspokaja.

- 25 listopada 2023 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mające na celu optymalizację oraz poprawę obsługi komunikacyjnej ciągu Tychy – Mikołów – Ruda Śląska. Zawieszone zostanie między innymi kursowanie linii 82. Zadania przewozowe tej linii przejmą linie 75 na odcinku Tychy–Mikołów oraz 982 na odcinku Mikołów – Halemba - mówi Michał Wawrzaszek z ZTM.

Zmiany w południowej części Metropolii wprowadzane są przez ZTM w porozumieniu z trzema gminami – Mikołowem, Rudą Śląską oraz Tychami. Inicjatorem modyfikacji jest ostatnie z wymienionych miast.

– Tychy były inicjatorem zmian na tej trasie, by zoptymalizować koszty, które ponosimy za komunikacje, a także, a może przede wszystkim, z uwagi na uruchomienie linii metropolitarnej M18 oraz poprawę połączeń ze strefą ekonomiczną. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej obsługi komunikacyjnej dla młodzieży z innych gmin, uczącej się w Tychach oraz zachęcanie pracowników do wybrania Tychów, jako miejsca pracy – mówi Hanna Skoczylas, dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju w UM Tychy.

W celu zastąpienia linii 82 wybrane kursy linii 982 skierowane zostaną do obsługi Kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.

Nowy odcinek trasy linii 982:

… – Halemba Solidarności 02/Halemba Kościół 01 – Halemba Park Wodny 01 – Halemba Grunwald nż 01 – Halemba Kopalnia 01 – Halemba Most 01 – Halemba Most 02 – Halemba Kopalnia 02 – Halemba Grunwald nż 02 – Halemba Park Wodny 02 – Halemba Kościół 02/Halemba Solidarności 01 – …

Mieszkańcy jednak są sceptyczni. Zwłaszcza ci, dla których 82 było transportem do pracy. Bo owszem - będzie 982 z przesiadką na 75 w Mikołowie, ale...

- Teraz jadąc 82 o 5:09 z przystanku Halemba Solidarności do Tychów, na przystanku Radziejówka autobus był o 5:45 i na styk na 6:00 do pracy. Teraz 75 na przystanku Radziejówka będzie o 5:56 i jak zdążyć do pracy??? O dojeździe w sobotę lub niedzielę to się lepiej nie wypowiadam - wylicza nasz Czytelnik. - Poza tym między przystankiem Halemba Solidarności a przystankiem Wygoda Skrzyżowanie jest ruch wahadłowy ze względu na remont drogi i już teraz autobus bezpośredni łapie opóźnienie na tymczasowych światłach. Od 19 lat jeżdżę tym autobusem do pracy. Jak zacznę się notorycznie spóźniać, to będę musiał poszukać sobie innego zajęcia...

Bo w obecnej sytuacji - do roboty nijak zdążyć na czas. Jak mawiają realiści - wszystkie zmiany, jakie by nie były, są zawsze na gorsze... Dajcie znać w komentarzach i mailach, jak ta "optymalizacja" wpłynie na wasze przejazdy.

Jest jednak "światełko w tunelu". Rzecznik ZTM poprosił nas o podesłanie wątpliwości Czytelników, by dostosować rozkłady jazdy. Może takie rozwiązanie, mimo komplikacji w połączeniu, pozwoli jednak spiąć przesiadki tak, by nie odczuć problemu, jakim jest likwidacja bezpośredniej linii 82.

Interesujesz się tematami ze Śląska? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mają zarzuty nie tylko wobec kierowców linii 146

Może Cię zainteresować:

Ludzie listy piszą... w sprawie kierowców autobusów jeżdżących po Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

20/11/2023

Widzicie lub uczestniczycie w łamaniu przepisów przez kierowcę autobusu? Piszcie do nas!

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy interweniują. Chodzi o kierowców autobusów łamiących przepisy w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

16/11/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon