Szczepionki przeciwko COVID-19 niebawem będą dostępne. Zaszczepicie się?

Prace nad stworzeniem szczepionki wspomagającej walkę z koronawirusem trwają od wielu miesięcy. Wydaje się, że to już ostatnia prosta i niebawem trafią do przychodni w całej Europie. Mają być darmowe i dobrowolne.

Injection 5722329 1280


Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, polski rząd podpisał już umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

Kto skorzysta ze szczepień najpierw?

W pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystają osoby szczególnie narażone na zakażenie SARS-COV-2, czyli pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia oraz służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Rejestracja na szczepienie ma ruszyć w lutym przyszłego roku. To termin prawdopodobny, ale nie ostateczny, bowiem jest on uzależniony od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Zarejestrować będzie się można na kilka sposobów: online przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Po zgłoszeniu do punktu szczepień będziemy musieli przejść kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę, którzy podejmą decyzję czy tego dnia możemy zostać zaszczepieni. Po szczepieniu niezbędna będzie gruntowna obserwacja. Cały proces trzeba będzie powtórzyć po upływie 21 dni, ale bez konieczności ponownej rejestracji.

Gdzie będzie się można zaszczepić?

Tego jeszcze nie wiadomo. 4 grudnia rusza dopiero nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Jasne jest, że szczepienia będą realizowane stacjonarnie w placówkach POZ, w innych stacjonarnych placówkach medycznych, w mobilnych zespołach szczepiących, a także w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Dodatkowo, 15 grudnia zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

O rychłym wprowadzeniu szczepień poinformowano w środę, 2 grudnia. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister zdrowia Adama Niedzielskiego została zorganizowana w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink w Łodzi. Sam proces szczepień określono mianem „największej operacji logistycznej związanej ze zdrowiem Polaków”

Szczepionki będą ważnym elementem odcięcia wirusa od zasilania. Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób – mówił premier Morawiecki.

Zaznaczył też, że wprowadzenie szczepionki na polski rynek, wymaga skoordynowanych działań wielu podmiotów, m.in. ministerstw i Agencji Rezerw Materiałowych.

Logistyka szczepień jest procesem skomplikowanym. Dlatego zajmujemy się nią od końca października. Budujemy odpowiednie modele operacyjne i rozmawiamy z najlepszymi fachowcami, z firmami, które, tak jak firma Pelion, zajmują się dystrybucją w profesjonalny sposób od 30 lat w Polsce – dodał premier.

Firma Pelion w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności. Jest największą polską firmą w sektorze ochrony zdrowia. Należąca do Pelion Urtica, specjalizująca się w dostawach do szpitali i firma logistyczna Pharmalink, dysponują najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, umożliwiającymi szybkie i bezpieczne dostawy leków na terenie całego kraju.

Przeprowadzenie szczepień na tak dużą skalę, to ogromne wyzwanie dla całego sektora ochrony zdrowia w Polsce. W Pelion mamy wieloletnie doświadczenie logistyczne, więc już teraz mogę zapewnić, że nie zawiedziemy Polek i Polaków i szczepionki trafią do nich na czas – skomentował konferencję Prezes Pelion SA, Jacek Szwajcowski. - W walce z pandemią - wszystkie ręce na pokład. Zrobimy, jako zespół ponad 10 000, osób wszystko, żeby plan szczepień został sprawnie i bezpiecznie wdrożony w życie – podkreślił.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon