Symboliczne żonkile przypomną o chorych i cierpiących. W Rudzie Śląskiej wyrosną "Pola Nadziei"

Dziś od rana w rudzkich szkołach i przedszkolach sadzone są "Pola Nadziei". Ogólnoświatowa akcja zainicjowana przez Fundację „Marie Curie” Cancer Care z Edynburga i podchwycona przez hospicja na terenie całej Europy - ma przypominać o ludziach chorych, cierpiących i oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia.

27 rudzkich placówek oświatowych wraz z Hospicjum Domowym im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej włączyło się w tegoroczną ogólnoświatową akcję „Pola Nadziei”. Każda z placówek otrzymała 100 cebulek zakupionych przez zarząd rudzkiego hospicjum.

- Liczymy na to, że zasadzone dziś cebulki na wiosnę zamienią się w żonkile i zostaną rozdane za symboliczny datek, przeznaczony na działalność rudzkiego hospicjum - powiedziała Dorota Tobiszowska, reprezentująca zarząd rudzkiej placówki. - Poprzez takie działania chcemy też edukować i promować ideę „godne życie, godne umieranie”.

Żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej. Przypomina on o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Z kolei celem akcji „Pola Nadziei” jest właśnie edukacja dzieci i młodzieży, uwrażliwianie ich na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka, rozwijanie umiejętności pomagania, a także propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz wsparcie jej działalności.

- Działań, które prowadzi rudzkie hospicjum, nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jedyną miarą zaangażowania członków i wolontariuszy stowarzyszenia może być dobro, empatia i szacunek, a i tego nie da się zmierzyć w żadnej dostępnej skali. Dlatego z całego serca dziękuję za tę szlachetność – podkreślał prezydent Michał Pierończyk. - Działania naszego hospicjum pięknie podsumowują słowa dr Jadwigi Pyszkowskiej, które są swoistym mottem stowarzyszenia: „Każdy ma prawo do nadziei, że los go nie doświadczy chorobą terminalną, ale równocześnie ma też prawo wierzyć, że gdy los go nie oszczędzi, ludzie go nie opuszczą”.

Organizatorzy akcji w Rudzie Śląskiej liczą na to, że będzie ona kontynuowana w następnych latach. To sposób, by przypominać o wszystkich podopiecznych hospicjum domowego oraz podziękować wolontariuszom, którzy bezgranicznie poświęcają się potrzebującym.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dni Rudy Śląskiej wracają po trzech latach przerwy

Wracają Dni Rudy Śląskiej-impreza w pierwszy weekend czerwca

Michał Pierończyk prezydentem Rudy Śląskiej

Kim jest Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej?

Ruda Śląska Urząd Miasta

Wiadomo już ilu kandydatów powalczy o prezydenturę

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic