Symboliczne żonkile przypomną o chorych i cierpiących. W Rudzie Śląskiej wyrosną "Pola Nadziei"

Dziś od rana w rudzkich szkołach i przedszkolach sadzone są "Pola Nadziei". Ogólnoświatowa akcja zainicjowana przez Fundację „Marie Curie” Cancer Care z Edynburga i podchwycona przez hospicja na terenie całej Europy - ma przypominać o ludziach chorych, cierpiących i oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia.

27 rudzkich placówek oświatowych wraz z Hospicjum Domowym im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej włączyło się w tegoroczną ogólnoświatową akcję „Pola Nadziei”. Każda z placówek otrzymała 100 cebulek zakupionych przez zarząd rudzkiego hospicjum.

- Liczymy na to, że zasadzone dziś cebulki na wiosnę zamienią się w żonkile i zostaną rozdane za symboliczny datek, przeznaczony na działalność rudzkiego hospicjum - powiedziała Dorota Tobiszowska, reprezentująca zarząd rudzkiej placówki. - Poprzez takie działania chcemy też edukować i promować ideę „godne życie, godne umieranie”.

Żonkil to symbol nadziei, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej. Przypomina on o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Z kolei celem akcji „Pola Nadziei” jest właśnie edukacja dzieci i młodzieży, uwrażliwianie ich na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka, rozwijanie umiejętności pomagania, a także propagowanie idei opieki hospicyjnej oraz wsparcie jej działalności.

- Działań, które prowadzi rudzkie hospicjum, nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jedyną miarą zaangażowania członków i wolontariuszy stowarzyszenia może być dobro, empatia i szacunek, a i tego nie da się zmierzyć w żadnej dostępnej skali. Dlatego z całego serca dziękuję za tę szlachetność – podkreślał prezydent Michał Pierończyk. - Działania naszego hospicjum pięknie podsumowują słowa dr Jadwigi Pyszkowskiej, które są swoistym mottem stowarzyszenia: „Każdy ma prawo do nadziei, że los go nie doświadczy chorobą terminalną, ale równocześnie ma też prawo wierzyć, że gdy los go nie oszczędzi, ludzie go nie opuszczą”.

Organizatorzy akcji w Rudzie Śląskiej liczą na to, że będzie ona kontynuowana w następnych latach. To sposób, by przypominać o wszystkich podopiecznych hospicjum domowego oraz podziękować wolontariuszom, którzy bezgranicznie poświęcają się potrzebującym.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Halemba - brak pojemników i śmieci na ulicy

Po śmieci z nową firmą? Ale tu i ówdzie jeszcze usterki...

Coraz więcej obiektów w mieście zrealizowanych jest ze środków budżetu obywatelskiego

Budżet Obywatelski - edycja 2024. Można już składać projekty

Dron zbada miedzy innymi jakość wypuszczanego z kominów dymu

Nowy dron dla Straży Miejskiej już wkrótce

Czyszczenie miasta po zimie potrwa do końca marca

Zima nie była sroga, ale kosztowała miasto ponad 5 milionów

Kontrola PO dotycząca Funduszu Górnośląskiego

Budka nie popiera nikogo, ale... liczy, że wygra Pierończyk

Parking Ruda Śląska

Koniec parkowania za darmo? Pytamy kandydatów na prezydenta

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?