Ruszają "Lawiny"! Od piątku do niedzieli w Rudzie Śląskiej - festiwal dla amatorów gór

To już siedemnasty raz! Najbliższy weekend upłynie w Rudzie Śląskiej pod znakiem Spotkań Górskich "Lawiny". W tym roku festiwal obfituje w wiele ciekawych pozycji filmowych oraz prelekcji skierowanych do różnorakich pasjonatów górskich wypraw.

magazyngory.pl
Weekend dla pasjonatów gór - w piątek ruszają "Lawiny"
- XVII edycja Spotkań Górskich "Lawiny" czas start! Cały rok oczekiwania, w ostatnich tygodniach intensywne przygotowania i oto mamy, Lawiny już niebawem rozpoczną się po raz kolejny! Przybywajcie i zapełniajcie widownię i cieszcie się razem z nami – zaprasza Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem "Lawin".

"Lawiny" rozpoczną się w piątek, 17 listopada, o godzinie 18.00, wernisażem wystawy Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2022 oraz wręczeniem nagród dla laureatów. Wystawę będzie można podziwiać w Galerii Fryna w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Oficjalne otwarcie festiwalu zaplanowane jest na godzinę 18.45, a o 19.00 ruszy projekcja filmu "An Accidental life" w reżyserii Henny Taylor.

- Nasze rudzkie "Lawiny" to wydarzenie niebywałe, mające swój oryginalny charakter, niezmienny od samego początku. To miejsce łączące pasjonatów gór, którzy zawsze pod koniec roku kalendarzowego chcą spotykać się we wspólnym gronie, aby powspominać miniony sezon – mówi Mateusz Włoczka, kierownik ds. programu i promocji "Górskie Spotkania Lawiny". – Nie inaczej będzie i w tym roku. Eksploracja gór na całym świecie jest niebywała, pomysłowość ludzka nie zna granic, a my, organizatorzy lawin wyłapujemy te "perełki" i przyprowadzamy na rudzką scenę festiwalową. Tegoroczny program "Lawin" znów obfituje w wiele ciekawych propozycji. Rozpoczynamy wernisażem konkursu fotograficznego oraz filmem "An Accidental Life", będziemy pokazywać zapierające dech w piersi filmy, odwiedzimy najwyższe góry świata. Nie zabraknie również naszych polskich Tatr, zostanie poruszony temat ochrony flory i fauny na co zawsze zwracamy szczególną uwagę. Co tu dużo mówić, zapraszamy serdecznie, będzie się działo!.

W sobotę, 18 listopada, dzień festiwalowy rozpocznie się o 16.00. Na gości czekać będą tematyczne stoiska, książki o tematyce górskiej oraz oczywiście filmy.

  • 16.15 - "Droga" w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza,
  • 16.30 - "Transcendence",
  • 17.00 - prelekcja "Patagonia – mityczna kraina na końcu świata" - profesor Wojciech Lewandowski,
  • później prelekcja Agnieszki Wiernki, wyspecjalizowanej chirurg z GCZD w Katowicach,
  • dalej emocjonujący film z Andrzejem Bargielem w roli głównej,
  • 20.30 - prelekcja głównego gościa dnia – Oswalda Rodrigo Pereiry opowiadającego o swojej wyprawie na Annapurnę wraz z Bartkiem Ziemskim.

Niedziela z Lawinami rozpocznie się o godzinie 16.00. Członkowie Rudzkiego Klubu Grotołazów "Nocek" będą opowiadać o Górach Annamańskich (Damian Szołtysik), o Hong Kongu i Kambodży (Piotr Strzelecki), jak wygląda droga od kandydata do grotołaza (Mateusz Balcer).

- O godzinie 17.30 miłośnicy Tatr i fauny zamieszkującej tereny TPN-u będą mieli okazję obejrzeć film krótkometrażowy "KOHUT", którego reżyserem jest Michał Adamowicz i Filip Chudzyński. Głównym bohaterem filmu jest Cietrzew, gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych, którego jest coraz mniej na naszej polskiej ziemi, jego los jest zagrożony. Następnie (o godz. 19.00) ogłoszony zostanie laureat nagrody publiczności w Konkursie Fotografii Górskiej "Lawiny" 2023 r. Na zakończenie tegorocznych "Lawin" odbędzie się spotkanie z Michałem Kochańczykiem – taternikiem, alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, afrykanistą – jednym słowem Człowiekiem Przygodą - zachęcają organizatorzy.

Wstęp na festiwal jest wolny.

W Cieniu Wielkiej Góry - konkurs lawiny

Może Cię zainteresować:

W piątek ruszy lawina. Piętnaste Spotkania Górskie "Lawiny" 2021 w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

18/11/2021

Dziś ruszają "Głębiny" w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Weekend w głębinach. IV edycja Festiwalu Nurkowego "Głębiny" w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

17/03/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon