Rudzianin odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Grozi mi do 3 lat więzienia

60 653848

53-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Mężczyzna w swoim ogródku utrzymywał łącznie 13 zwierząt. Były w fatalnym stanie.

Policjanci ze świętochłowickiej komendy, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że na jednym z ogródków w Świętochłowicach mogą znajdować się zaniedbane zwierzęta. Stróże prawa natychmiast wkroczyli do akcji. Na miejsce przybyły również służby weterynaryjne oraz przedstawiciel świętochłowickiego Urzędu Miejskiego. Kiedy śledczy weszli na teren posesji, ich przypuszczenia się potwierdziły. Okazało się, że przebywające tam zwierzęta domowe utrzymywane są w fatalnych warunkach. Były one brudne i wygłodzone, a część z nich nawet odwodniona i w stanie nieleczonej choroby. Właścicielem i zarazem sprawcą całego zdarzenia okazał się 53-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej

Rudzianin w swoim ogródku utrzymywał 13 zwierząt

Wśród zwierząt na terenie gospodarstwa hodowane były:

  • konie,
  • kuce,
  • psy,
  • świnia wietnamska.

Ogiery i kuce utrzymywane były w zbyt ciasnych pomieszczeniach bez dostępu do światła i wody. Wypuszczane były na grząski padok ogrodzony blachą i drutem. Warunki, w jakich przebywały, stanowiły dla nich poważne zagrożenie. Z kolei kojce dla psów były brudne i zaniedbane tak jak same czworonogi. Właściciel nie zadbał o budy, by zwierzęta mogły się schronić przed działaniem warunków atmosferycznych. Ponadto rudzianin hodował także młodą świnię wietnamską, którą dokarmiał psią karmą. Zwierze miało otwartą ranę szyi, którą właściciel próbował leczyć samodzielnie.

Śledczy wspólnie ze służbami weterynaryjnymi wkroczyli na teren jego posesji

Decyzją służb weterynaryjnych 53-latkowi zostały interwencyjnie odebrane 4 kuce oraz świnia, bowiem ich stan oraz warunki, w jakich przebywały, zagrażały ich życiu i zdrowiu. Zwierzęta trafiły do jednego z gospodarstw na terenie śląska, prowadzonego przez fundację. Właściciel zrzekł się podopiecznych. Pozostałe zwierzęta zostały na miejscu, jednak mieszkaniec Rudy Śląskiej musi się liczyć również z ich utratą. Służby weterynaryjne w odniesieniu do nich będą wnioskowały do włodarzy miasta o ich czasowe odebranie zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie zwierząt, a jeśli właściciel w dalszym ciągu nie zapewni zwierzętom odpowiednich warunków, wówczas zostanie skierowany wniosek o całkowite ich odebranie. Ponadto mężczyzna został ukarany przez pracowników katowickiego Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego mandatami karnymi m.in. za brak aktualnych szczepień psów oraz brak wymaganych dokumentów dla koni.

Policjanci przeprowadzili czynności procesowe, w których trakcie zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody. Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie przez sądem.

60 653848

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Hack 3671982 960 720

Wyłudzenia poprzez OLX i WhatsApp

Crash 1308575 960 720

Nadmierna prędkość przyczyną wypadków

IMG 3423

Przydałyby się przy Netto w Nowym Bytomiu. Gdzie jeszcze?

Cwiczenia 7 wpr

Zobacz wideo z ćwiczeń antyterrorystów, wojska i pogotowia

nocny pociąg

Pościg policji za złodziejami. Oddano strzały z broni

Pijany zlodziej tg

Chciał ukraść kabel o wartości 2 tys. zł.

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu