Ruda Śląska. Park w Orzegowie - nowy park z tradycją przemysłową w tle

Kiedyś koksownia, dziś miejsce rekreacji i nauki. Poprzemysłowy teren w Orzegowie stał sie jedną z perełek Rudy Śląskiej.

Koksownia 6

5 hektarów terenu obszarów poprzemysłowych liczy Orzegowski Park. W marcu tego roku to miejsce otrzymało nowe życie. Teren po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej został oczyszczony z niebezpiecznych substancji dawnego zakładu. Z gleby usunięte zostały metale ciężkie, cyjanki oraz związki ropopochodne, tak przygotowany obszar został zaadaptowany na park z licznymi atrakcjami.

– Dzięki temu przedsięwzięciu Ruda Śląska zyskała kolejną bezpieczną zieloną przestrzeń, a historia tego miejsca i zabytkowe pozostałości jego zabudowań zostały ocalone dla przyszłych pokoleń – mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Prace przy zagospodarowaniu terenu po koksowni pochłonęły ponad 21 mln zł, z czego prawie 18 mln zł władze miasta pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Atrakcje Orzegowskiego parku

W poprzemysłowej przestrzeni parku stworzono miejsca do wypoczynku, edukacji, zabawy i rekreacji

  • Została uporządkowana dzika roślinność. Oraz powstała unikalna ścieżka dydaktyczna obejmującą pozostałości po dawnym zakładzie oraz okoliczny teren. Przekazywane są tam informacje o historii miejsca i funkcjonowaniu koksowni.
- Zostały zabezpieczone ruiny budowli po byłej koksowni, dzięki czemu stworzyliśmy unikalną ścieżkę dydaktyczną – wymienia dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.
Tablica edukacyjna na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów
Tablica edukacyjna na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów
ruiny byłej kokswoni
Ruiny byłej koksowni
  • Taras widokowy, z leżakami na których można odpocząć podczas pobytu w parku


Leżaki na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów
Leżaki na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów
  • Place zabaw dla dzieci

To propozycja dla najmłodszych bywalców parku. Plac zabaw w parku jest jednym z najnowocześniejszych w Rudzie Śląskiej. Dzieci mogą bawić się na zjeżdżalniach, w piaskownicach, na siatkach wspinaczkowych i wielu innych przygotowanych dla ich uciech elementach placu zabaw.

Plac zabaw na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów
Plac zabaw na zrewitalizowanym terenie byłej koksowni Orzegów

Cała przestrzeń Parku jest zabezpieczona i monitorowana

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon