Rosną komunalki przy Bankowej w Rudzie

Konstrukcja stoi, teraz murarka ścian, montowana jest więźba - czyli budynki wkrótce będą gotowe. Przynajmniej na surowo. Bo ich oddanie planowane jest jesienią. To oznacza 52 nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej.

UM Ruda Śląska
Przy Bankowej w Rudzie niedługo powstaną dwa budynki z lokalami komunalnymi

Budowa 52 mieszkań komunalnych przy ulicy Bankowej w dzielnicy Ruda rozpoczęła się w styczniu 2022 r. Dwa budynki, z podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną pośrodku, czyli "placem", to bliźniacze konstrukcje - każda po 26 mieszkań.

– Aktualnie zostały zakończone roboty konstrukcyjne i murarskie ścian nośnych budynków mieszkalnych. Wykonano również komplet stropów żelbetowych, a także przystąpiono do montażu więźby drewnianej dachów – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - W najbliższym czasie rozpocznie się także montaż pokrycia dachowego. Najważniejsze jest to, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Budynki architektonicznie będą wpasowane w te, które stoją przy skrzyżowaniu Wolności i Bankowej w Rudzie. Mieszkania w nich - od 45 do 52 metrów kwadratowych, każde będzie też mieć komórkę lokatorską.

– Budynki będą mieć trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której oprócz garaży znajdą się: rowerownia, pomieszczenia techniczne i pomieszczenie na odpady – dodaje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska. - Co ważne, budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi będą łączyć windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie będzie mieć powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie z nich przez osobę na wózku inwalidzkim.

Na "placu" znajdzie się przestrzeń rekreacyjna z porośniętym darnią dachem podziemnych garaży, placem zabaw, latarniami, ławkami i miejscem na rowery.

- Koszt inwestycji to blisko 19,6 mln zł, z czego ponad 11,2 mln zł pochodzi z bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Dodatkowo 1,05 mln zł dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a reszta z budżetu miasta – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

W 2019 roku do użytku oddanych zostało 50 mieszkań w nowym, 5-kondygnacyjnym budynku przy ul. Bytomskiej 22 w dzielnicy Orzegów. Inwestycja kosztowała 8 mln zł i w całości sfinansowana została z budżetu miasta. Aktualnie liczba mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej wynosi ponad 7,1 tys.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon