Muzeum PRL-u w tym roku się nie otworzy. Będzie za to remont i dużo nowych eksponatów

Kultowy maluch, stary autobus, budki telefoniczne, maszyny i urządzenia rolnicze, a także pomniki - to tylko niektóre nowe eksponaty, jakie będzie można podziwiać w Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Po remoncie, który zaplanowany jest w tym roku, placówka znowu otworzy swoje podwoje.

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej jeszcze w tym roku ma zamiar przeprowadzić remont, po którym planowane jest ponowne otwarcie.

- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego muzeum w tym roku, dlatego że jako prywatna placówka nie jesteśmy w stanie sprostać kosztom, które narzucają na nas obostrzenia związane z koronawirusem – podkreśla Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. - Posiadając kilka obiektów na terenie całego muzeum, które zajmuje kilka tysięcy metrów kwadratowych, musielibyśmy zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy zadbaliby o przestrzeganie reżimu sanitarnego, a to wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Z tego powodu uznaliśmy, że nie otworzymy muzeum w tym roku, a czas ten wykorzystamy na remont, rozbudowę, zakup nowych eksponatów oraz renowację tych, które nasi goście już mieli okazję podziwiać – dodaje.

Po remoncie na odwiedzających muzeum będzie czekać znacznie więcej eksponatów

Okres, w którym Muzeum PRL-u będzie nieczynne dla zwiedzających, zostanie poświęcony także planom rozbudowy placówki.

Muzeum mieści się na terenie dawnego folwarku „Dwór Nowa Ruda”, dlatego pomyśleliśmy, że warto by było właśnie iść w tę stronę i sprawić, żeby odzyskał on dawny blask i był taką samą rozpoznawalną marką jak Muzeum PRL-u, które podczas przeszło dziesięciu lat działalności trwale wpisało się w turystyczną mapę Śląska – zaznacza Monika Nizioł. - Chcielibyśmy, żeby na terenie folwarku, oprócz muzeum, znajdowała się także kawiarenka i być może sala przyjęć okolicznościowych. Jednak realizacją tego pomysłu zajmiemy się na przestrzeni najbliższych pięciu lat – dodaje.

Po remoncie na odwiedzających muzeum będzie czekać znacznie więcej eksponatów niż dotychczas. Do tej pory oprócz „Kapsuły Czasu” i budynku starych obór, gdzie mieszczą się różne wystawy oraz dawnej stodoły, w której znajduje się spory dział motoryzacji i malarstwa socrealistycznego, goście będą mogli zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych z lat 50., 60., i 70. Na tym jednak nie koniec. Bielszowickie muzeum wzbogaci się też o cztery nowe pomniki. Co więcej, nie zabraknie też nowości dla miłośników motoryzacji z tamtych lat, ponieważ w muzeum będzie można zobaczyć popularnego malucha oraz przyczepkę kempingową z lat 80.

10 lat działalności Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku. Znajduje się ono przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Co ciekawe, powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę Ballestremów. Po wojnie majątek ten przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów. W ubiegłym roku placówka obchodziła dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa będzie nieczynne do maja 2022 r.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Otwarcie Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Powraca możliwość zwiedzania Muzeum PRL-u

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Krzysztof Respondek

Krzysztof Respondek to gwiazda kabaretu i telewizji. WIDEO

Lady D 1 2

Rudzka "Lady D" - Małgorzata Kubela

OSP w Rudzie Śląskiej

Nabór do OSP w Rudzie Śląskiej

183323674 1081254302400403 4334693175965690517 n

Powstaje Dolina Kochłówki