"Ptaki" do renowacji. Miasto dostanie blisko 100 tysięcy na konserwację rzeźby przy Czarnoleśnej

Zapomniana nieco rzeźba "Ptaki", która od blisko pół wieku stoi przy ulicy Czarnoleśnej - powstała w latach 70-tych. I od tamtego czasu powoli i stopniowo niszczała. Odnowiona - ma uświetnić Trakt Rudzki.

UM Ruda Śląska
Rzeźba przy Czarnoleśnej odzyska dawny blask

Na konserwację i kwerendę historyczną rudzkiej rzeźby miasto pozyskało ponad 93 tysiące złotych. Miejsce to założono najprawdopodobniej z inicjatywy pobliskiej kopalni „Pokój” lub znajdującego się w sąsiedztwie Klubu Sportowego „Pogoń”. Sam obiekt przedstawia stylizowane sylwetki ptaków wzbijających się do lotu. Planowane prace mają umożliwić jej ocalenie.

- Rzeźba „Ptaki” stanowi jeden z ciekawszych przykładów plenerowej rzeźby o cechach abstrakcyjnych, popularnej na terenie Górnego Śląska w latach 70-tych XX wieku – tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Jej autorstwo łączy się ze znakomitym artystą, szczególnie prężenie działającym w tamtym okresie – Henrykiem Fudali.

Dofinansowanie obejmuje także odszukanie, potwierdzenie i popularyzację wiedzy na temat pomnika oraz śląskiej rzeźby powojennej. I choć sam betonowy odlew może nie zachwyca - w programie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - zgłoszenie z Rudy Śląskiej uplasowało się na 4 lokacie pośród 106 nadesłanych wniosków.

- Program „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” pozwala na pozyskiwanie środków na konserwacje rzeźb współczesnych i odnawianie obiektów upiększających nasze przestrzenie publiczne przy zaledwie 10 procentowym wkładzie własnym – mówi prezydent Michał Pierończyk.

W tegorocznej edycji programu łączne dofinansowanie to ponad 20 milionów złotych. 27 z nadesłanych wniosków zyskało akceptację. Ruda Śląska pozyskała 93.527,50 zł, - 89,5 proc. całości zadania.

- To kolejna rzeźba na terenie miasta, którą odnowimy dzięki współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W 2021 roku miasto pozyskało środki na renowację rzeźby Górnika-Olimpijczyka, ulokowanej na pl. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda – dodaje Łukasz Urbańczyk.

Rozpoczęcie prac przy rzeźbie zaplanowano na czerwiec.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon