Przyznano tytuł Rudzkiej "Lady D." Otrzymała go Małgorzata Kubela. Laureatka nie daje się swojej niepełnosprawności i działa społecznie.

Małgorzata Kubela to „Lady D., czyli Dama z Niepełnosprawnością Rudy Śląskiej 2021 roku”. Tytuł przyznawany jest w ramach Konkursu „Lady D. im. Krystyny Bochenek” i trafia do kobiet, które są aktywne społecznie, mimo że borykają się z osobistą niepełnosprawnością. Kapituła Konkursu przyznała również wyróżnienie dla Jadwigi Dedy. Rudzianki odebrały laury z rąk pomysłodawcy Konkursu, senatora Marka Plury.

- Bardzo się cieszę z przyznanego mi tytułu, bo jest podsumowaniem mojej pracy w stowarzyszeniu – mówiła Małgorzata Kubela. - Takie chwile, kiedy ktoś docenia moją pracę, są wzruszające i nadają sens temu, co robię – dodała.

Laureatka tytułu od wielu lat organizuje liczne akcje społeczne, integracyjne i samopomocowe, mimo niepełnosprawności własnej i dwójki swoich dzieci, które cierpią na rzadki zespół Lawrence’s-Moona-Biedla. Swoją działalność na rzecz innych niepełnosprawnych rozpoczęła w latach 90., kiedy wraz z innymi mamami zorganizowała Klub dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej.

Założycielka stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja"

W 1994 roku, wraz z Elżbietą Wolną i Renatą Klasik, Małgorzata Kubela założyła Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja", którego celem jest wzajemne wspieranie się jego członków w działaniach opiekuńczych, terapeutycznych czy rehabilitacyjnych.

Bardzo się cieszę, że tytuł przypadł Małgorzacie Kubeli, bo to prawdziwy orędownik spraw osób z niepełnosprawnościami – mówiła podczas uroczystości Anna Krzysteczko, zastępca Prezydent Miasta ds. społecznych.

„Nadzieja” nadal niesie wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom.

W ramach stowarzyszenia obywają się:

  • muzykoterapia
  • hipoterapia
  • organizowane są turnusy rehabilitacyjne,
  • wycieczki
  • spotkania integracyjne.
  • Funkcjonuje klub wsparcia psychologicznego,
  • organizowane są ciekawe zajęcia i warsztaty, a także pikniki czy festyny.

Jadwiga Deda, której Kapituła nadała wyróżnienie w Konkursie „Lady D. Rudy Śląskiej 2021”, od blisko 25 lat aktywnie działa w rudzkim kole Polskiego Związku Niewidomych. Niesie pomoc koleżankom i kolegom, mimo iż sama takiej pomocy potrzebuje ze względu na dysfunkcję wzroku i rąk. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Maria Stankowska, członek zarządu rudzkiego koła PZN. Warto przy okazji dodać, że w tym roku Śląski Oddział Polskiego Związku Niewidomych, który zrzesza 32 koła terenowe i ma ok. 5 tys. członków, obchodzi 70-lecie działalności.

Konkurs „Lady D.”

Konkurs na Lady D. organizowany jest od 2002 roku, a od 2012 roku nosi imię Krystyny Bochenek, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Konkursowej. Tytuły i wyróżnienia przyznawane są w dwóch obszarach: kategorii głównej, obejmującej karierę zawodową, aktywność społeczną, twórczość artystyczną, sport i dobry start (kategoria skierowana do młodych osób realizujących swoje aspiracje i marzenia) oraz kategorii poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu.

- Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych – opisuje inicjatywę Marek Plura, senator RP i pomysłodawca przedsięwzięcia. Inicjatywa ma również zwiększyć świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny. - Najważniejszym elementem tego konkursu jest to, żeby kandydatki zgodziły się w nim uczestniczyć i pozwoliły pokazać się szerszemu gronu, niż na co dzień – podkreśla Marek Plura. – A przecież te panie promieniują optymizmem, nadzieją, wiarą w drugiego człowieka i w to, że zawsze warto, mimo wszystko – dodaje.

Marek Plura od wielu lat aktywnie działa i inicjuje akcje na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest senatorem, wcześniej pełnił funkcję posła na Sejm VI i VII kadencji, a następnie deputowanego do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Został uhonorowany tytułem MEP Awards 2019 dla najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna. Jest odznaczony Orderem Uśmiechu, laureatem konkursu Człowiek bez barier 2004 oraz Lodołamacze. Warto dodać, że zainicjował również ogólnopolski konkurs integracyjny dla młodzieży „Z taktem i uśmiechem”, który jest organizowany od 2009 roku.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

269745991 427139768923508 818405352382129936 n

Ruda Śląska otrzymała 100 mln zł na budowę trasy N-S

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?