Przy okazji przebudowy rynku w Rudzie Śląskiej zieleń znów może pokryć ściany ratusza

Porośnięta pnączem, zielona elewacja urzędu miejskiego przez lata była jednym ze znaków rozpoznawczych rynku w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. I nie można wykluczyć, że znowu nią będzie. Na możliwość taką wskazał podczas rozmowy w Radiu Piekary prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Drzewa i zieleńce – tak kiedyś wyglądał dzisiejszy plac Jana Pawła II, zwany dziś często (może z braku lepszej konkurencji) rynkiem. Innym znakiem rozpoznawczym tego miejsca była porośnięta pnączem elewacja ratusza. Widać ją chociażby na fotografiach z lat 70-tych, czy 80-tych minionego wieku (nie widać natomiast na zdjęciach sprzed II wojny światowej, co pozwala w miarę dokładnie określić czas, kiedy się ten element pojawił). Wówczas zielone ściany jeszcze nie były tak „trendy” jak dziś, kiedy podkreśla się ich znaczenie jako naturalnych elementów chłodzących, czy wytłumiających hałas. Wtedy nikomu jeszcze nie przychodziło do głowy, by za zielone ściany budynków dawać ich właścicielom ulgi podatkowe.

Dziś po zielonej ścianie ratusza, podobnie jak i po drzewach na placu przed nim zostały wspomnienia i stare zdjęcia. Okazuje się jednak, że być może ten element powróci przy okazji planowanej przez władze miasta powtórnej przebudowie rynku – ta pierwsza, dokonana kilkanaście lat temu, niemal zupełnie wyrugowała z niego zieleń, ta mająca dopiero nastąpić zakłada rozszczelnienie rynku i ponowne zazielenienie tego miejsca.

Ratusz przedstawił roboczą koncepcję, mieszkańcy ponad 120 uwag

Jak to wyglądać będzie w szczegółach, dowiemy się kiedy opracowana i przedstawiona zostanie dokumentacja projektowa. To, jak miejsce to chcieliby widzieć mieszkańcy wyszło przy okazji przeprowadzonych z początkiem tego roku konsultacji społecznych . W ich toku nadesłano ponad 120 uwag do roboczej koncepcji przebudowy, zakładającej rozszczelnienie blisko 25 proc. powierzchni placu, nasadzenie tam drzew i krzewów, budowę zbiornika retencyjnego wraz z systemem podlewania roślinności, likwidację nieczynnej fontanny na środku placu, utworzenie pergoli i ogródków gastronomicznych, a także usytuowanie dwóch pawilonów gastronomicznych przy południowej krawędzi placu.

Koncepcja wraz z zaakceptowanymi uwagami mieszkańców miała zostać przekazana projektantowi, który zajmie się opracowaniem dokumentacji mającej stanowić podstawę do realizacji samej przebudowy. Jak zapowiada prezydent miasta, Michał Pierończyk miasto przygotowuje się, by ogłosić zaproszenie do składania ofert przez projektantów chętnych wykonać ową dokumentację.

Przebudowa pochłonie ponad 2 miliony zł. Zielona elewacja ratusza? Jest taka koncepcja

- Jesteśmy w harmonogramie. A harmonogram przewiduje, że w tym roku będzie dokumentacja – mówił na antenie Radia Piekary Pierończyk. Jak dodał wstępne szacunki mówią, że przebudowa rynku pochłonie ponad 2 mln zł, ale on spodziewa się, że może to być nawet kwota wyższa. Skąd miasto zamierza te pieniądze? Niespodzianki nie ma – w grę wchodzi albo dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, albo z funduszy europejskich.

- Czekamy na środki z rewitalizacji z funduszy europejskich. Nie ma jeszcze ogłoszonego naboru, spodziewam się go w końcówce tego roku – mówił Pierończyk. Przy tej okazji przyznał, że w grę wchodzi nie tylko zmiana wizerunku samej płyty rynku, ale także zazielenienie samego ratusza.

- Jest taka koncepcja, to w konsultacjach wychodziło – stwierdził.

Ruda śląska patelnia

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska wydała 13 baniek na betonozę na rynku. Teraz wyda kolejne miliony, żeby wróciła tu zieleń

Autor: Michał Wroński

18/01/2023

Koncepcja rynek Ruda

Może Cię zainteresować:

Koniec betonozy na placu Jana Pawła II? Urząd planuje zazielenić rynek w Nowym Bytomiu [WIZUALIZACJA]

Autor: Redakcja

11/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon