Piękna pogoda - może więc wypad hulajnogą?

Korzystający z elektrycznych hulajnóg w naszym mieście pewnie już zauważyli, że jest taniej. Do wyboru jest kilka firm - Tier, Bolt i Lime, które prześcigają się w ofertach i promocjach. Warto jednak rzucić też okiem na przepisy i kary za ich łamanie.

Tier
Hulajnogi to wygoda, ale i odpowiedzialność

Od minionego piątku firma Tier wprowadziła promocję na wypożyczenie hulajnogi - użytkownicy nie muszą już płacić 2,70 zł opłaty startowej, a jedyny koszt obecnie, to 0,65 zł za minutę jazdy. Tym samym dołączyła do innych, które zrezygnowały z oferty startowej, ale też stała się najtańszą pośród dostępnych w okolicy:

 • Tier - 0,65 zł/min
 • Bolt - 0,95 zł/min
 • Lime - 0,99 zł/min
- Mamy nadzieje, że większość osób, która na co dzień przemieszcza się samochodami - postanowi pozostawić je pod domem i przesiąść się na elektryczne jednoślady. Przypominamy, że w Rudzie Śląskiej w dzielnicach Wirek (Wyzwolenia), Halemba oraz Ruda prowadzone są remonty drogowe, które utrudniają dotarcie do szkoły czy pracy. Jeśli pogoda sprzyja, to warto się zastanowić, czy nie szybciej i wygodniej będzie skorzystać z hulajnóg - mówią przedstawiciele elektrycznych jednośladów.

Przepisy dotyczące hulajnóg

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych.

Osoba użytkująca hulajnogę elektryczną nie musi mieć prawa jazdy, jeśli jest osobą pełnoletnią. Osoby niepełnoletnie mogą jeździć hulajnogą elektryczną tylko i wyłącznie posiadając kartę rowerową lub jedno z praw jazdy kategorii: AM, A1, B1.

Z hulajnogi elektrycznej nie może korzystać jednocześnie więcej niż jedna osoba. Za jazdę w dwie (czy więcej) osoby mandat wynosi 300zł. Taką samą karę zapłacimy także za przewóz ładunku inaczej niż w plecaku/torbie lub za przewóz zwierzęcia.

Kierujący hulajnogą elektryczną z prędkością zbliżoną do tempa pieszego (4-8 kmh) zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania ich ruchu.

Podróżując hulajnogą elektryczną powinniśmy korzystać z:

 • drogi dla rowerów albo pasa ruchu dla rowerów. Jeśli na naszej ulicy są wyznaczone trasy do jazdy rowerem, to nie wolno jechać po chodniku albo jezdni,
 • gdy nie ma drogi rowerowej teoretycznie powinniśmy jechać jezdnią. Jeśli jazda po jezdni stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa hulajnogisty - może on wybrać jazdę po chodniku.
 • jeśli na jezdni jest ograniczenie prędkości do 30 km/h wtedy jedziemy jezdnią.
 • chodnikiem możemy poruszać tylko wtedy, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, w której ruch pojazdów jest gęsty i szybki (dozwolona prędkość jazdy większa niż 30km/h) i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów.
 • jeśli ze względu na własne bezpieczeństwo kierujący wjeżdża na chodnik - zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
 • jazda ciągiem pieszo-rowerowym - połączenie znaków C-13 i C-16 oznacza jedną drogę dla rowerów i pieszych jednocześnie. Gdy znaki te oddziela pozioma kreska - obowiązuje nas jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Gdy znaki oddziela linia pionowa - ruch pojazdów oraz pieszych odbywa się osobno po wskazanych stronach drogi i możemy rozwinąć prędkość do 20 km/h.

Mandaty, czyli za co można zapłacić jadąc hulajnogą

Poza wspomnianym już mandatem za jazdę w więcej niż jedną osobę, jest jeszcze kilka innych, ekstra płatnych pozycji:

 • Przepis nakazuje sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką, choć nie jest bezpiecznym odrywanie rąk od kierownicy. Za niewskazanie - mandat 50 zł....
 • Kierowanie przez osobę niemającą do tego uprawnienia - 200 zł.
 • Przekroczenie dozwolonych prędkości – na chodniku prędkości pieszego, na drodze lub ścieżce rowerowej 20 km/h - 200 do 500zł.
 • Nieprawidłowe miejsce postoju pojazdu - 100zł.
 • Kary za jazdę e-hulajnogą po alkoholu - 1000-2500 zł
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania i na drodze publicznej – 100 zł.
 • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni lub drogi dla rowerów obok innego uczestnika ruchu – 50 zł.
 • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 zł.

Jak więc widać - w przypadku nietrzymania się zasad i przepisów - ów tani środek transportu może jednak słono kosztować.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon