Korzystanie z telefonu przez pieszych na drodze - zabronione! Od 1 czerwca nowe przepisy

Od 1 czerwca 2021 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje zawarte w prawie o ruchu drogowym. Pojawił się nowy przepis, w którym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Nowy przepis jest reakcją na zmieniającą się rzeczywistość i towarzyszące
nam zawsze i wszędzie urządzenia elektroniczne. Nikt z nas już chyba nie wyobraża sobie życia bez smartfona.

Z badań przeprowadzonych przez UKE wynika, że ponad 90% populacji naszego kraju używa telefonów komórkowych, ponad 60% korzysta z nich przez kilka godzin każdego dnia, a dla więcej niż 70% sięganie do zasobów internetu odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego. To były badania przeprowadzone w 2019 roku i można domniemywać, że z powodu pandemii wskaźniki te jeszcze bardziej wzrosły.

Przywiązanie do smartfonów jest nie tylko groźne z powodu możliwości chorobliwego uzależnienia, ale stanowi również realne zagrożenie na drodze. Ekran smartfona tak mocno przykuwa uwagę, że jego użytkownik nie widzi niczego wokół. I to z tego powodu pojawił się nowy przepis zakazujący korzystania z tego typu urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Brak skupienia uwagi i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze jest zgubny i bardzo często tragiczny w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w tragicznych statystykach.

Od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach

  • zginęły 142 osoby,
  • 1639 zostało rannych

– średnio mamy 2 ofiary wypadków każdego dnia! W co 12. zdarzeniu ginie człowiek, a w co 2 zdarzeniu z udziałem pieszego notujemy osobę ranną lub zabitą. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Paradoksalnie na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić.

Każde zdarzenie na drodze jest sumą różnych elementów i czynników. Czasem o dramatycznych skutkach decyduje drobiazg, czy błąd popełniony po drodze. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, która jest nieodzowna, gdyż na ulicy wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy więc uważni i ostrożni na drodze.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Motocyklista jechał 107 km/h

Motocykliści szaleją na drogach. Uważajcie!

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

knkurs "Policjant, który mi pomógł"

Rusza konkurs „Policjant, który mi pomógł”

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Rudzianka oszukana na aplikację AnyDesk

Kajdanki1

Jeździł samochodem mimo zakazu, na dodatek był poszukiwany

skradziony sprzęt fotograficzny

33-letni włamywacz zatrzymany

60ab931528b87 p

Dachowanie na DTŚ w Rudzie Śląskiej