Nowa nawierzchnia, chodniki, parkingi. W październiku ruszy przebudowa Janasa

Blisko 7 milionów złotych. Na tyle wyceniono zakres robót zaplanowanych na ulicy Janasa w Rudzie. Projekt zakłada nową nawierzchnię drogi, chodniki, parkingi, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociąg oraz oświetlenie.

Janasa

O modernizację tej drogi mieszkańcy wielokrotnie prosili. Zapomniana Janasa zapewnia dojazd do zabudowy mieszkalnej, głównie wielorodzinnej oraz obiektów usługowo-handlowych. Znajduje się przy niej również Młodzieżowy Dom Kultury.

- Modernizacja ulicy Wincentego Janasa, to temat wielokrotnie poruszany podczas rozmów z mieszkańcami dzielnicy Ruda. Koncepcja została wybrana po konsultacjach społecznych, teraz przystępujemy do jej realizacji – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

Co się zmieni?

W ramach samej rozbudowy ulicy powstanie nowa nawierzchnia jezdni, chodników i zjazdów do posesji, wytyczone zostaną miejsca postojowe przylegających do jezdni, powstanie też oświetlenie i kanalizacja deszczowa służąca odwodnieniu drogi. Szeroki jest również zakres prac towarzyszących. Powstanie parking przy ulicy Smołki, starą kanalizację zastąpi nowa z przyłączami, sieć wodociągowa i mała architektura. Ulica będzie przebudowana na całej długości. Beton asfaltowy na nawierzchni, chodniki z kostki, oświetlenie LED na trzydziestu słupach. Na poboczach - 33 miejsca parkingowe, a na parkingu przy Smołki - dodatkowe 16. Roboty ruszą w październiku, zaś termin ukończenia przewidywany jest harmonogramem na kwiecień 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 6,9 mln zł, z czego 5,5 mln zł pokryte zostanie z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

A co z ulicą Żeleńskiego?

Gruntowa pamiątka "wsiowych" czasów łączy ulice Janasa i Starowiejską. Tu czas jakby się zatrzymał. 1 marca pisaliśmy o tej drodze w artykule Droga gruntowa w środku Rudy? Będzie remont.

"Inwestycja od lat odkładana. Jako nieistotna. Owszem - ciąg komunikacyjny z niej żaden. Kilka kamienic, jedna firma. Choć w trakcie podróży po Polsce zdarzyło mi się widywać drogi bez nazwy o wyższym standardzie. Tu - po prostu gruntówka. W dodatku wymywana podczas opadów. Dziury zasypywane "hasiami z pieca". I wszystko spływające na Starowiejską.
- Na sto procent jej przebudowa ruszy w tym roku. Podobnie jak Piastowska, którą remontowaliśmy - będzie to inwestycja kompleksowa - droga będzie uzbrojona w kanalizację deszczową i utwardzona - mówił wtedy wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer."

Cóż... jednak nie będzie remontu Żeleńskiego w tym roku - dowiedzieliśmy się dziś w rudzkim magistracie. Ale "na pewno w przyszłym". Jeśli oczywiście przejdzie przez kolejne głosowanie w radzie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon