Nowa nawierzchnia, chodniki, parkingi. W październiku ruszy przebudowa Janasa

Janasa

Blisko 7 milionów złotych. Na tyle wyceniono zakres robót zaplanowanych na ulicy Janasa w Rudzie. Projekt zakłada nową nawierzchnię drogi, chodniki, parkingi, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociąg oraz oświetlenie.

O modernizację tej drogi mieszkańcy wielokrotnie prosili. Zapomniana Janasa zapewnia dojazd do zabudowy mieszkalnej, głównie wielorodzinnej oraz obiektów usługowo-handlowych. Znajduje się przy niej również Młodzieżowy Dom Kultury.

- Modernizacja ulicy Wincentego Janasa, to temat wielokrotnie poruszany podczas rozmów z mieszkańcami dzielnicy Ruda. Koncepcja została wybrana po konsultacjach społecznych, teraz przystępujemy do jej realizacji – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

Co się zmieni?

W ramach samej rozbudowy ulicy powstanie nowa nawierzchnia jezdni, chodników i zjazdów do posesji, wytyczone zostaną miejsca postojowe przylegających do jezdni, powstanie też oświetlenie i kanalizacja deszczowa służąca odwodnieniu drogi. Szeroki jest również zakres prac towarzyszących. Powstanie parking przy ulicy Smołki, starą kanalizację zastąpi nowa z przyłączami, sieć wodociągowa i mała architektura. Ulica będzie przebudowana na całej długości. Beton asfaltowy na nawierzchni, chodniki z kostki, oświetlenie LED na trzydziestu słupach. Na poboczach - 33 miejsca parkingowe, a na parkingu przy Smołki - dodatkowe 16. Roboty ruszą w październiku, zaś termin ukończenia przewidywany jest harmonogramem na kwiecień 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 6,9 mln zł, z czego 5,5 mln zł pokryte zostanie z dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

A co z ulicą Żeleńskiego? 

Gruntowa pamiątka "wsiowych" czasów łączy ulice Janasa i Starowiejską. Tu czas jakby się zatrzymał. 1 marca pisaliśmy o tej drodze w artykule Droga gruntowa w środku Rudy? Będzie remont.

"Inwestycja od lat odkładana. Jako nieistotna. Owszem - ciąg komunikacyjny z niej żaden. Kilka kamienic, jedna firma. Choć w trakcie podróży po Polsce zdarzyło mi się widywać drogi bez nazwy o wyższym standardzie. Tu - po prostu gruntówka. W dodatku wymywana podczas opadów. Dziury zasypywane "hasiami z pieca". I wszystko spływające na Starowiejską.
- Na sto procent jej przebudowa ruszy w tym roku. Podobnie jak Piastowska, którą remontowaliśmy - będzie to inwestycja kompleksowa - droga będzie uzbrojona w kanalizację deszczową i utwardzona - mówił wtedy wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer."

Cóż... jednak nie będzie remontu Żeleńskiego w tym roku - dowiedzieliśmy się dziś w rudzkim magistracie. Ale "na pewno w przyszłym". Jeśli oczywiście przejdzie przez kolejne głosowanie w radzie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Remont torowiska

Tramwaje Śląskie modernizują. To nie koniec remontów.

Straz miejska

Auto nie zapala? Pomoże Straż Miejska.

Dziki przy ul. ks. Niedzieli w BIelszowicach

Dziki panoszą się w Bielszowicach. Zniszczyły też park

Smieciochy

Nie mamy własnego wysypiska śmieci. Płacimy innym

Female 832266 1920

Bezpłatna mammografia w maju

Lis

Psi nos uratował... lisa.