Nie ważne, co myślicie o koronawirusie - nie lekceważcie go. Zgon i coraz więcej zakażeń w Rudzie Śląskiej

To pierwszy od ponad czterech miesięcy zgon spowodowany Covid-19 w Rudzie Śląskiej. Na dokładkę - 79 nowych zakażeń - czyli najwięcej od szczytu trzeciej fali w naszym mieście. Podobną liczbę zachorowań odnotowano ostatni raz 15 kwietnia.

Pixabay.com
Maseczka

Optymizmem nie napawają też dane dobowe dotyczące zakażeń w całej Polsce. Raport za wczoraj, 9 listopada, mówi o 18.550 nowych przypadkach. I 269 zgonach. Tym samym Polska znalazła się na piątym miejscu na świecie - po Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainie i Niemczech. To "awans" o dwa oczka w porównaniu do danych z poniedziałku, kiedy zgłoszono 13.640 przypadków.

Sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej

- Obecna sytuacja odbija się na szkołach i przedszkolach w Rudzie Śląskiej. Według danych z wtorku, 9. listopada - nauka zdalna prowadzona jest w 29 klasach lub grupach w 15 placówkach oświatowych - podaje wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

I apeluje do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili - o przemyślenie tej decyzji.

- Akcja szczepień w naszym mieście w pewnym momencie mocno zwolniła i liczba zaszczepionych rudzian rośnie teraz bardzo powoli. Obecnie w pełni zaszczepionych jest 55,3% mieszkańców - dodaje Krzysztof Mejer.

Sytuacja w szpitalach

O rosnących potrzebach w materii tworzenia nowych oddziałów covidowych, mówiła dziś rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

- Niestety, spodziewaliśmy się takich wzrostów zachorowań w województwie śląskim, patrząc chociażby na to, iż za nami święto 1. listopada, podczas którego mieszkańcy spotykali się przy grobach swoich bliskich i ta emisja i transmisja wirusa była ułatwiona. Dlatego powiększamy systematycznie bazę łóżek covidowych, Czekamy na decyzję ministra zdrowia w zakresie uruchomienia kolejnych miejsc covidowych w szpitalach. W szpitalu w Rudzie Śląskiej, gdzie do 22 listopada ma powstać ponad 60 miejsc dla chorujących pacjentów. W Tarnowskich Górach w szpitalu, liczymy że od 15 listopada zostanie uruchomionych 20 łóżek, w piekarskim centrum liczymy, że również blisko 70 miejsc covidowych zostanie uruchomionych. Jak tylko przyjdzie decyzja ministra, natychmiast zostanie ona przekazana szpitalom i te miejsca powinny powstawać. Systematycznie na terenie całego województwa chcemy powiększać bazę łóżek covidowych, pamiętając jednocześnie o tym, iż do szpitali trafiają również pacjenci niezakażeni - powiedziała Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Mieszkańcy donoszą już o problemach z przyjęciami i wizytami w rudzkim szpitalu z powodu zagrożenia covid-19.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon