Nareszcie koniec! Przebudowa kanalizacji deszczowej w Rudzie Śląskiej Halembie zamknięta

Zakończyła się nareszcie przebudowa kanalizacji deszczowej w Rudzie Śląskiej – Halembie w rejonie ulic: Solidarności, Miodowej, Racławickiej, Kosynierów, Zamenhofa, Olszynowej i Międzyblokowej. Mieszkańcy wreszcie odetchną!

Czy to koniec koszmaru drogowego w Halembie? Rudzki magistrat donosi o zakończeniu przebudowy kanalizacji deszczowej. Kosztująca ponad 21,3 miliona inwestycja, dofinansowana dodatkowo kwotą 27 milionów z kasy unijnej, na wiele miesięcy sparaliżowała tę część dzielnicy. Ukończenie zapowiadano na drugą połowę roku, no i... udało się.

- Przebudowa kanalizacji w rejonie ul. Solidarności, to jedna z najważniejszych i najpotrzebniejszych inwestycji w dzielnicy Halemba, ponieważ dotychczasowa infrastruktura w tym rejonie była już wyeksploatowana i nie mogła sprawnie funkcjonować. Stanowiła także zagrożenie dla przebiegających nad nią dróg – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Zdaję sobie sprawę, że przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w centralnej części dużego osiedla i z tego powodu wiązało się z różnymi utrudnieniami w korzystaniu z dróg i chodników.

W ramach modernizacji powstały urządzenia podczyszczające odprowadzane do Kłodnicy ścieki, przebudowano ponad 4,5 km sieci kanalizacyjnej, 189 studni i 121 wpustów, wyremontowano nawierzchnię dróg, chodników i parkingów.

Interesujesz się wydarzeniami na Śląsku? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Inwestycja związana z budową kanalizacji deszczowej w Halembie została podzielona na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło zlewni "Miodowa". Drugie objęło obręb zlewni "Międzyblokowa". Łączny koszt obu zadań to ponad 21,3 mln zł.

– Nasz wniosek o dotację dla tego przedsięwzięcia znalazł się na drugim miejscu w gronie 23 najlepszych projektów z całej Polski, którym w 2019 roku przyznano dofinansowanie – dodaje Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W ramach projektu w Rudzie Śląskiej wybudowane lub przebudowane zostało już ponad 12 km sieci kanalizacji deszczowej i powstało 15 nowych zbiorników retencyjnych. Pozwoli to na retencję blisko 15 milinów litrów wody.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon